Gönen Çayı (Balıkesir) havzası durgun sularının zooplankton faunası ve mevsimsel değişimi
The zooplankton fauna and its seasonal variations in standing water of basin of Gönen streamlet
  1. Tez No: 327166
  2. Yazar: NİLAY GÜRLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RUŞEN USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gönen Çayı durgun sularının (Kayatepe Göleti, Sameteli Göleti, Gönen Baraj Gölü ve Gönen Regülatörü) zooplankton faunasının tespiti ve mevsimsel değişiminin belirlenmesi ile ülkemizin biyolojik zenginliğine katkı sağlamaktır.Bu amaçla Eylül 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında mevsimsel olarak, belirlenen 4 istasyondan vertikal ve horizontal çekimlerle zooplankton örnekleri toplanmış, fizikokimyasal parametreler içinde su örnekleri alınmıştır. Gönen Çayı durgun sularında maksimum derinlik, ışık geçirgenliği, sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, çözünmüş oksijen doygunluğu, tuzluluk, ve elektriksel iletkenlik (konduktivite) değerleri ölçülmüştür.Çalışma sonunda Gönen Çayı durgun sularının zooplankton faunası Rotifera grubundan 25 tür, Cladocera grubundan 14 tür ve Copepoda grubundan 9 tür olmak üzere toplam 48 tür tespit edilmiştir. Gönen Çayı durgun sularında daha önce yapılmış bir çalışma olmadığı için tespit edilen türler Gönen Çayı durgun suları (Kayatepe Göleti, Sameteli Göleti, Gönen Baraj Gölü ve Gönen Regülatörü) için ilk kez bildirilmektedir.Tespit edilen 48 türden 13'ü Gönen Çayı durgun sularının mesotrof yapıda ve ötrofik özelliğe eğilimli olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, Gönen Çayı durgun sularının zooplanktonu hem kalitatif hem de kantitatif olarak incelenmiş ve mesotrofik-ötrofik bir karakter gösterdiği ve ötrofikasyona açık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to determinate the zooplankton fauna of standing water of Gönen Streamlet (Kayatepe Pond,Sameteli Pond, Gönen Dam Lake and Gönen Regulator) and determinate to seasonal variations. In this way it will contribute to biological diversity of our country.So, in the choosen four station vertical and horizontal plankton and water samples for physical-chemical were taken between September 2010-June 2011. Standing water of Gönen Streamlet measured maximum depth, secchi depth, temperature, pH, dissolved oxygen, dissolved oxygen saturation, salinity and electrical conductivity values.At the end of study, 48 zooplankton species totally were determined as 25 species of Rotifera, 14 species of Cladocera, 9 species of Copepoda in the standing water of Gönen Streamlet. Identified species were reported for the first time in standing water of Gönen Streamlet (Kayatepe Pond, Sameteli Pond, Gönen Dam Lake and Gönen Regulator).13 of 48 species identified show that mesotrophic structure and prone to the eutrophic characteristic in standing water of Gönen Streamlet. Finally, the zooplankton fauna were examined both qualitative and quantitative in standing water of Gönen Streamlet. Standing water of Gönen Streamlet show a mesotrophic-eutrophic character and was determinated prone to the eutrophication.