İran'da kurulu olan rüzgar ve fotovoltaık güç santrallerinin genel değerlendirmesi
General evaluation of wind and photovoltaic power plant centrals in iran
- Tez No: 327176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN S. ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez çalışmasında, İran'ın rüzgar ve güneş enerjisi potansiyeli incelenmiş olup, rüzgar ve fotovoltaik santrallerinin dünya'daki ve İran'daki durumu ile ilgili teorik ve istatistiki bilgiler verilmiştir. İran'da kurulu olan rüzgar ve fotovoltaik güç santrallerinin başta kapasite faktörü olmak üzere, rüzgar santrallerinde; jeneratör seçimi, türbin seçimi, yer seçimi, türbinlerin arıza ve bakım analizleri, türbin maliyetleri, santrallerin ürettikleri elektrik enerjisi miktarı ve fotovoltaik santrallerinde; panel seçimi, inverter seçimi, santral kurulacak bölgenin güneşlenme değerleri, panellerin arıza ve bakım analizleri, nem, sıcaklık, maliyet hesaplanması ve santrallerin ürettikleri elektrik enerjisi miktarı gibi parametrelerin analiz edilmesi temel hedeftir.
Özet (Çeviri)
In this research, we study wind and solar energy potential of Iran and we give brief information both theoretical and statistical about wind and photovoltaic centrals in Iran and around the world. Our major goal is the analysis of Iran's established wind and photovoltaic power plant centrals basic parameters like capacity factor, in wind central; selection of generator , selection of turbine , selection of place , repair analysis of turbines , turbine costs , in amount of electrical energy produced by centrals and photovoltaic centrals; selection of panel , selection of inverters , solar capacity value of zones that centrals will be planted , repair analysis of panels ,humidity, heat, calculation of cost and amount of electrical energy produced by centrals.