Türkiye'nin Levant denizi kıyıları rissoidea türleri
Rissoidea species distributed along the Turkish Levantine coast
  1. Tez No: 327184
  2. Yazar: BANU BİTLİS BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Levant Denizi kıyılarında dağılım gösteren Rissoidea türlerinin taksonomik, ekolojik ve dağılım özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, 2005 ile 2011 yılları arasında bölgede yapılan farklı projelerden elde edilen materyal değerlendirilmiştir. 0-200 m derinlik aralığında çeşitli biyotoplara sahip toplam 83 istasyondan alınan bentik örneklerin faunistik analizleri sonucunda, 7 familyaya ait 40 tür ve 7069 birey tespit edilmiştir. Saptanan türlerden Circulus tricarinatus (Wood S., 1848) Türkiye Mollusca faunası için Alvania mamillata Risso, 1826, Alvania testae (Aradas Maggiore, 1844), Pusillina lineolata (Michaud, 1830), Setia fusca (Philippi, 1844), Obtusella macilenta (Monterosato, 1880), Hyala vitrea (Montagu, 1803) ve Circulus striatus (Philippi, 1836) ise Türkiye'nin Levant Denizi faunası için ilk defa rapor edilmektedir.Ayrıca bu çalışmada, tespit edilen türlerin ekolojik ve dağılım özellikleri ile ilgili çeşitli istatistiki değerlendirmelere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was performed to determine the taxonomical, ecological and distributional features of Rissoidea species distributed along the Turkish Levantine coast. The investigated material was collected with the frame of various research projects conducted in the area between 2005 and 2011. As a result of the faunistic analysis of the benthic samples, taken from various biotopes at depths between 0-200 m in 83 stations, revealed 40 Rissoidea species and 7069 specimens belonging to 7 families. Among the identified species, Circulus tricarinatus (Wood S., 1848) is new record for the Turkish molluscan fauna; Alvania mamillata Risso, 1826, Alvania testae (Aradas Maggiore, 1844), Pusillina lineolata (Michaud, 1830), Setia fusca (Philippi, 1844), Obtusella macilenta (Monterosato, 1880), Hyala vitrea (Montagu, 1803) and Circulus striatus (Philippi, 1836) are new ones for the Turkish Levantine coast.In addition, various statistical evaluations on the ecological and distributional characteristics of the determined species are also given in the present study.