Ildırı Körfezi'nde (Ege Denizi) sert substratumlarda dağılım gösteren krustase türlerinin tespiti
Determination of the distribution of crustacean species on hard substrate in İldiri bay (Aegean Sea)
- Tez No: 327183
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER KATAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Zooloji, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Ildırı Körfezi'nin sert substratumlarında dağılım gösteren Crustacea türlerinin taksonomik ve ekolojik özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. 08-16 Ağustos 2011 tarihleri arasında dalarak yapılan arazi çalışmalarıyla elde edilen kalitatif toplanan örneklerin incelenmesi sonucunda, 4 ordo ve 34 familyaya ait toplam 58 tür ve 5065 birey tespit edilmiştir. Saptanan türler arasında Ericthonius argenteus Krapp-Schickel, 1993 ve Gammaropsis crenulata Krapp-Schickel & Myers, 1979 Türkiye'nin Ege Denizi faunası için yeni kayıtlardır.
Özet (Çeviri)
The present study was performed to determine the taxonomical and ecological features of Crustacea species distributed on hard substrate of Ildırı Bay. The examination of qualitative samples collected between 08th and 16th August 2011 by diving revealed that 58 species and 5065 specimens belonging to 4 order and 34 families occurred in thea area. Among the species identified, Ericthonius argenteus Krapp-Schickel, 1993 and Gammaropsis crenulata Krapp-Schickel & Myers, 1979 are new records for the Aegean Sea fauna of Turkey.