Gülbahçe Koyu'nda (Ege Denizi/İzmir Körfezi) dağılım gösteren barbun balığı'nın (Mullus barbatus Linnaeus, 1758) bazı büyüme parametreleri
Some growth parameters of red mullet fish (Mullus barbatus Linnaeus, 1758) in Gulbahce Bay, Aegean Sea, Turkey
- Tez No: 327188
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Ege Denizi, Gülbahçe Koyu'nda dağılım gösteren barbun balıklarının büyüme parametrelerinin ve bazı biyo-ekolojik özelliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ege Denizi Gülbahçe Koyu'nda Mart 2011-Aralık 2011 tarihleri arasındaki bazı aylarda EGESÜF araştırma gemisiyle yapılan dip trol çekimlerinden elde edilen barbun balığı bireylerinin eşey, boy, ağırlık, yaş, dağılımları ve oranları, boy-ağırlık, yaş-boy ilişkileri, dişi bireylerin von Bertalanffy büyüme parametreleri, yaş-eşey kompozisyonları, kondisyon faktörleri, gonadosomatik indeksleri, üreme periyodu ve ölüm oranları gibi temel bazı biyolojik parametreleri ortaya konulmuştur. Araştırma süresince yaşlarının I-III arasında değiştiği tespit edilen toplam 626 adet birey ile çalışılmıştır. Elde edilen bireylerin %48,08'i dişi ve %36,58'i erkek olarak belirlenmiş, %15,33'ünün ise cinsiyeti tespit edilememiştir. Tüm bireylerin çatal boylarının 5,0-15,3 cm, ağırlıklarının da 1,72-67,72 gr arasında değiştiği tespit edilmiştir. Popülasyonu oluşturan dişi barbun balığı bireylerinin büyüme parametreleri L ? =19,33 cm, W ? =127,58 gr, K=0,228 yıl-1, t0=- 2,6 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this survey, it is aimed to determine the growth parameters and some bioecological features of red mullets that show distribution in the bight of Gulbahce. For this purpose, some basic biological parameters like gender, length, weight, age, their distributions and rates, length-weight, age-length relations of red mullet individuals, von Bertalanffy growth parameters, age-gender compositions, condition factors, gonadosomatic indexes, procreation periods and death rates of female individuals acquired in bottom trawlings done by EGESUF research vessel between March 2011 and December 2011 in the bight of Gulbahce in The Aegean Sea are set forth. Throughout the survey, in total 626 individuals, ages of whom were determined to range from I to III, were studied on. %48.08 of acquired individuals were determined as female and %36.58 of them were determined as male, gender of %15.33 couldn?t be found out. Fork length of all individuals was determined to range from 5.0 to 15.3 cm and weight of them was determined to range from 1.72 to 67.72 gr. Growth parameter of female red mullet individuals constituting the population was found L ? =19.33 cm, W ? =127.58 gr, K=0.228 year-1, t0=- 2.6 years.