Mikroalglerin lipaz üretim potansiyelinin araştırılması
An investigation on lipase production potential of microalgae
  1. Tez No: 327192
  2. Yazar: ELMİRA MOGHİMİAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda, mikroalglerin biyoteknolojik yaklaşımlarla yenilikçi endüstriyel üretim ve çevresel teknolojilerin yaygınlaştırılması amacıyla kullanımı giderek artmaktadır. Mikroalg üretimi güneş ışığı ve diğer atık maddeler gibi düşük maliyetli substratlar gerektirir. Bu nedenle mikroalgler değişik biyo-tabanlı ürünler gibi yüksek katma değer bileşikleri elde etmek için, ucuz ve etkili bir kaynak olarak kullanılabilir. Bilindiği kadarıyla, bu çalışma mikroalglerden lipaz üretimi ile ilgili yapılan ilk çalışmadır. Laboratuvar deneyleri sırasında, çeşitli heterotrofik ve ototrofik mikroalgler olarak Chlorella protothecoides, Galdieria sulphuraria, Crypthecodinium cohnii, Cholerella. Saceherophila, Cholerella zofingiensis Botryococcus sudeticus, Scendesmus sp, Neochloris oleoabundans, Monodus subterronus, Cholerella minutissima kullanılmıştır. Lipaz aktivitesi ve lipaz aktivitesine kimyasal ve fiziksel koşulların etkisi spektrofotometrik analiz ve pH stat cihazı ile belirlenmiştir. Bu çalışmayla mikroalglerin, lipaz üretimi için alternatif bir kaynak olabileceği ortaya konmuştur. Bazı işletim parametrelerinin (pH ve sıcaklık) etkisi lipaz üretiminin üzerinde denenmiştir. Lipaz enzimi zeytinyağı veya atık kızartılmış yağ ilave edilen bir ortam içinde başarıyla elde edilmiştir. Bu nedenle mikroalg lipaz üretimi için bir alternatif olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, biotechnology of microalgae has been developed owing to introduction of innovative industrial production and environmental technologies. Microalgae production requires low-cost substrates such as solar light and other waste materials, so it can be used as cheap and effective source to obtain high added-value compounds like different bio-based products. To our knowledge, this work was the first report regarding with lipase production using microalgae. During our laboratorial experiments, various heterotrophic and autotrophic microalgae, namely Chlorella protothecoides, Galdieria sulphuraria, Crypthecodinium cohnii, Cholerella. Saceherophila, Cholerella zofingiensis Botryococcus sudeticus, Scendesmus sp, Neochloris oleoabundans, Monodus subterronus, Cholerella minutissima were screened by spectrophotometric analysis and pH stat device for lipase activity. The effect of some operational conditions such as pH and temperature on enzyme activity were also investigated. Lipase enzyme has been successfully produced in a medium supplemented with olive oil or waste fried oil, which shows that microalgae can alternatively be considered as a lipase producer.