Mikroalglerin mikrobiyal gübre potansiyelinin buğday bitkisi kullanılarak belirlenmesi
Determination of microalgae's potential of microbial fertilizer with the use of wheat
- Tez No: 416735
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN NAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Son yıllarda birim alandan daha fazla ürün elde etmek amacıyla kimyasal girdi kullanımı oldukça artmıştır. Tarım alanlarındaki bu yoğun girdi kullanımı sonucu verim ve üretim artmış, fakat sürdürülebilir toprak verimliliği ve doğal dengeler tehlikeye girmiştir. Toprak verimliliğinin sürdürülebilir olması amacıyla doğal içerikli ve üretimi kolay girdilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında tamamen doğal ve üretimi kolay olan mikroalglerin pilot bitki seçilen buğday üzerinde denenerek biyogübre potansiyeli incelenmiştir. Çalışma kapsamında inkübasyon, sera ve tarla denemeleri gerçekleştirilmiş, bu denemeler sonucunda toprakta pH, EC, nitrat azotu, amonyum azotu, toplam azot, organik karbon, C/N oranı, katyon değişim kapasitesi, agreagt stabilitesi, bitkiye yarayışlı fosfor, alınabilir potasyum, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn, Cu, Co, Cd, Ni, Pb ve üreaz, beta glukosidaz ve alkali fosfataz enzim aktivite tayinleri, bitkide ise bitki boyu, verim, protein, N, P, Fe, Cu, Zn, Mn, Ni, Cd, Pb, Co analizleri yapılmıştır. Sonuçlar denenen yaklaşık 10 alg türü arasında en etkin olan türün Oscillatoria amoena (OA) olduğunu göstermiş olup, bu mikroalg türünün mikrobiyal gübre olarak kullanılmasına yönelik daha detaylı doz çalışmaları (tek başlarına ve kimyasal gübrelerle kombine) ve farklı bitki çeşitleri ile sulu ve kuru koşullarda tarla denemelerinin kurulması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In order to produce more crops in unit area, use of chemicals have increased in recent years. Efficiency and producton have increased due to intensive chemical usage, however sustainable soil efficiency and naturel balance of agriculture have endangered. It is necessary to prefer more naturel and easily produced inputs for sustainable soil efficiency. In this thesis wheat was selected as pilot plant to study biofertilization potential of microalgaes'. Within the scope of this study, experiment of incubation, plant-house, and field were performed; during these experiments pH, EC, nitrate nitrogen, ammonium nitrogen, total nitrogen, organic carbon, C/N, cation exchange capacity, agregate stability, useful phosporus for plant, takable potassium, Ca, Mg, Mn, Fe, Zn, Cu, Co, Cd, Ni, Pb and urease, beta glucosidase and alkaline phospatase enzyme activities in the soil samples, high of plant, yield, protein, N, P, Fe, Cu, Zn, Mn, Ni, Cd, Pb, Co analyzes in plant samples were done. Results of this study showed that Oscillatoria amoena (OA) was the most efficient species of all experimented algal species. Detailed dose experiments (on their own and combined with chemical fertilizers) of this microalgae species shall be performed ) towards using as microbial fertilizer. In addition it is beneficial to set up form experiments within different plant varieties in irrigated and dried conditions.