İzmir körfezi kıyılarındaki bazı makroalglerin antioksidan, sitotoksik, hipoglisemik ve hipolipidemik etkilerinin araştırılması
Investigation of antioxidant, cytotoxic, hypoglycemic and hypolipidemic effects of some macroalgae from the coasts of İzmir gulf
  1. Tez No: 371407
  2. Yazar: FATMA GÜL ÇELENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Marine Science, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezde İzmir Körfezi'ndeki altı farklı istasyondan toplanan Chlorophyta, Rhodopyhta ve Phaeophyceae üyesi 29 deniz makroalginin metanol ekstrelerinin farmasötik potansiyeli biyokimyasal teknikler ve hücre kültürleri kullanılarak araştırılmıştır. Araştırma kapsamındaki türlerin genel olarak yüksek antioksidan kapasitelere sahip oldukları belirlenmiştir. MCF-7 (meme kanseri hücre hattı) hücreleri ile yapılan sitotoksisite testleri sonucunda Dictyota dichotoma metanol ekstresinin yüksek sitotoksisiteye sahip olduğu belirlenmiştir. Enzim inhibisyon testleri sonucunda altı Phaeophyceae üyesi akarbozdan daha yüksek alfa- glukosidaz enzim inhibisyonu (> %79.5) sergilerken, yine Phaeophyceae üyesi olan Padina pavonica metanolik ekstresinin orlistat kadar güçlü bir pankreatik lipaz inhibitörü olduğu belirlenmiştir. Alfa glukosidaz enzim inhibisyonu sergileyen türlerden beş tanesi uygulanan dozda (100 ug/ml) HT29 hücrelerinin (kolon adenokarsinom hücre hattı) maltoz tüketim düzeyini azaltarak hipoglisemik aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pharmaceutical potential of methanol extracts of 29 marine algae collected from six different stations in İzmir Gulf and belonging to Chlorophyta, Rhodophyta and Phaeophyceae were evaluated by using biochemical techniques and cell culture studies. Most of the species covered in this study demonstrated to have high antioxidant capacities. The results of cytotoxicity assay revealed that methanolic extract of Dictyota dichotoma to be very cytotoxic to MCF-7 cells (braeast cancer cell line). Enzyme inhibition tests showed that six Phaeophyceae members had higher alpha- glucosidase enzyme inhibiton percentage than acarbose (79.5%), methanolic extract of Padina pavonica, another member of Phaeophyceae, exhibited strong pancreatic lipase inhibition as much as orlistat. Amongst the samples having alpha- glucosidase enzyme inhibition potential, five samples were applied to HT29 (colon adenocarcinoma cell line), and induced hypoglycemic effect at the treatment dose (100 ug/ml) via decreased maltose consumption.