Yüz kesileri ve aurikular kartilaj greftlerinde deneysel butyl 2-cyanoacrylate (histoacryl R) kullanımı
  1. Tez No: 32722
  2. Yazar: FEHİM DÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
46 ÖZET Bu çalışmada, iki gruba ayrılan 45 tavşana ( grup I : 21 tavşan, grup II : 24 tavşan) Butyl 2-Cyanoacrylate (HistoacryiR) uygulanarak sütur materyelleri ile karşılaştırıldı. I. grup çalışmada tavşanların her iki çenesine ciit insizyonu yapıldı. Bir taraf sütur tekniği ile diğer taraf ise Histoacry! R ile kapatıldı. Hayvanlar 1. günden, 4. haftaya kadar değişen sürelerde öldürüldü. Keşi bölgeleri çıkarılarak histopatolojik olarak incelendi. II. grup çalışmada ise her bir tavşanın her iki kulağında aurikuiar kartiiaj otogrefti yapılarak, çıkarıldıkları yerin üst kısmına bir tarafta süture edilerek diğer tarafta ise Histoacry! R ile tesbit edildi. Hayvanlar 15. günden, 5. aya kadar değişen sürelerde öldürülerek, greft bölgeleri histopatolojik olarak incelendi. Her iki grup çalışmamızda da istatistiksel olarak anlamlı histopatolojik farklar olmamakla birlikte, Histoacryl R 'in dokuya toksik etkilerinin olmadığı, iyi kozmetik sonuçlar verdiği, hemostatik etkisinin olduğu, kolayca uygulanabildiği ve ekonomik olduğu gösterildi. SUMMARY In this study, Butyl 2-Cyanoacrylate (Histoacryl R) tissue adhesive was examined on 45 rabbits. The experimental animals were divided into two groups (group 1 : 21 Rabbits, group II : 24 Rabbits). In group I, two skin incisions were made on both side of the chin. In each animal, one side was sutured and the other treated with Histoacryl R. Animals were sacrificed at 1. day to 4. weeks and tissue excised and evaluated histopathologically. In group II, two auricular cartilage autografts were made on both side of the ear. In each animal, one side was sutured and the other fixed with Histoacryl R. Rabbits sacrificed at 15. days to 5. months. Grafts excised and evaluated histopathologically. As result, although it was showed that tissue adhesive was an economic and effective hemostatic agent, easy to manipulate and has good cosmetic properties, nontoxic agent on tissue, the differences did not achive any statistical significance.
Özet (Çeviri)