Muhtelif katkı malzemeleri ve/veya donatı kullanımı ile yapılan zemin iyileştirme(stabilizasyon) yöntemlerinin teorik ve deneysel olarak ayrıntılı bir irdeleme ve değerlendirilmesi
A detailed theoretical and laboratory investigation of methods of soil improvement using various additives and geosynthetic reinforcements
- Tez No: 327224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RECEP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, CL türü orta plastisiteye sahip bir inorganik kil zemin, muhtelif katkı maddeleri ve geosentetik donatılar kullanılarak iyileştirilmiştir. % 95-% 97 aralığında Standart Proktor sıkılığında ve optimum su muhtevasında hazırlanmış her bir zemin numunesine, kuru ağırlığının %1.5 ve %2.5 oranlarında kireç, çimento, uçucu kül, polipropilen lif; geotekstil, geogrid ve geokompozit; tek veya çift katkı maddeli olacak şekilde katılarak 3 eksenli(UU) basınç deneyleri yapılmıştır. 3 eksenli basınç deneylerinde katkılı zemin numuneleri 200 ve 400 kPa normal gerilmelere tabi tutulmuştur. Kayma dayanımı parametrelerinde meydana gelen değişimler ve bu değişimlerin zemin numunesinin kayma dayanımına etkileri incelenmiştir. Yapılan bu deneysel çalışma sonucunda, iyileştirme(stabilizasyon) yapılan zemin malzemesinin kayma dayanımı parametrelerinde artış ve dayanım özelliklerinde iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an inorganic clay soil which is CL type and having medium plasticity has been stabilizated by using various additives and geosynthetic reinforcements. Triaxial (UU) compression tests have been carried out with single or double additives for each soil sample by mixing 1.5 % and 2.5 % lime, cement, fly ash, polypropylene fiber of the dry weight of the sample. Geotextile, geogrid or geocomposite additives were used at the 95%-97% Standart Proctor density and at the optimum water content. During triaxial (UU) compression tests, reinforced soil samples were subjected to 200 and 400 kPa as normal stress. Changes occuring in the shear strength the effects of these changes on the shear strength of soil samples were investigated. As a result of this experimental study, it was observed that improved soil?s shear strength parameters have increased and its strength properties have improved.