Sıçan kemik iliğinden ve yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerin PCL nanofibröz yüzeyler üzerinde tutunma ve çoğalma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of attachment and proliferation properties of rat bone marrow and adipose tissue derived mesenchymal stem cells on pcl nanofibrous surfaces
- Tez No: 327223
- Danışmanlar: PROF. DR. S. İSMET DELİLOĞLU GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, diğer kök hücre tiplerine göre daha kolay elde edilebilen, etik açıdan kullanılması daha uygun olan ve HLA (insan lökosit antijeni) doku uyumu gerektirmeyen, kemik iliğinden ve yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücreler (MKH) ile çalışılmıştır. Sentetik bir polimer olan polikaprolakton (PCL) ile dökme yöntemiyle membranlar hazırlanmıştır. Elektroeğirme yöntemiyle düzgün dizili (-A) ve rastgele dizili (-R) nanofiberler hazırlanan membranlar üzerinde toplanmıştır. Yüzeylerin karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve statik temas açısı inceleme yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Akış sitometrisi ile karakterizasyonları yapılan MKH' ler hazırlanan PCL yüzeyler üzerinde kültive edilmiştir. PCL yüzeyler üzerinde, MKH' lerin tutunma özellikleri SEM ve immünfloresan boyama ile, çoğalma özellikleri ise MTT testi ile incelenmiştir. Sonuç olarak en az hücre tutunması polistren yüzey üzerinde görülmesine rağmen, PCL yüzeyler üzerinde hücre çoğalmasının polistren yüzeylerdeki kadar iyi olmadığı saptanmıştır. Tüm yüzeyler üzerinde AdMKH' lerin Kİ-MKH' lerine göre daha iyi tutunduğu ve çoğaldığı tespit edilmiştir. Proje sonucunda elde edilen veriler doku mühendisliği alanında, hücre-yüzey etkileşimleri konusunda ileride yapılacak olan çalışmalara yön vermesi açısından oldukça büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this project, mesenchymal stem cells (MSC) derived from bone marrow and adipose tissue which have no requirement of HLA (human leukocyte antigen) tissue typing and can be obtained more easily than other stem cells and also which are ethically more appropriate were used. Polycaprolactone (PCL) membranes were prepared by solvent casting method. Aligned and random nanofibers were collected on PCL membranes by electrospinning. PCL surfaces characterized by scanning electron microscope (SEM) and static contact angle analyzes. Mesenchymal stem cells which were characterized by flow cytometry, were cultured on PCL surfaces. MSC?s attachment properties were examined by SEM and immunofluorosence, also proliferation properties were investigated by MTT assay. To conclude, although least cell attachement observed on polystryne surfaces, cell proliferation on PCL surfaces was not as good as polystryne. Adipose derived stem cell adhered and proliferated better than bone marrow stem cell. Data obtained at the end of this project, will be guide to the other new works in tissue engineering studies on cell-surface interactions.