Elektronik belgeler üzerinde keşif
- Tez No: 836009
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ERDÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 710
Özet
Hâkimin duyusal algısına muhtaç olan ve ispata elverişli her türlü dava malzemesi keşfin konusunu teşkil edebilir. İşte temelde bu düşünceden yola çıkılarak, bir keşif malzemesi olarak elektronik verilerin hâkim tarafından incelenmesi meselesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle keşif malzemelerini sınıflandırmaya dair bir gayret gösterilmiştir. Bunun için de öncelik olarak elektronik verilere dair sınırlı olmayan bir çeşitlendirmeye yer verme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Özellikle medenî usûl hukuku alanında elektronik verilerin sınıflandırılmaları ve hâkim tarafından doğrudan incelenmeleri bakımından değerlendirmelerde bulunan eser sayısının oldukça az olması, bu alanda bir çalışma yapma cesareti veren sebeplerden biri olmuştur. İkinci olarak, özellikle Alman Medenî Usûl Kanununda elektronik verilerin keşif delilinin konusu olarak açıkça ve özel olarak düzenlenmiş olması, bu çalışmanın genelinde pek çok önemli tartışmalı konunun çözümüne ilişkin önerilerin halihazırda Alman Hukukunda düşünülmüş ya da sunulmuş olmasına dair bir keşif serüvenini de beraberinde getirmiştir. Ayrıca bu çalışmada, Alman Hukukunun yanında; İsviçre Hukuku başta olmak üzere mukayeseli hukukta keşif delilinin yeriyle özellikle elektronik belgelerin incelenmesi meselesi keşifle bağlantılı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. İsviçre Hukukunda da özellikle belgenin Kanundaki tanımı ve genel olarak medenî usûl hukuku sistematiği bakımından Türk Hukukuyla benzerlikler taşıması, pek çok konuda İsviçre Hukukundan da faydalanılmasına imkân sağlamıştır. Elektronik belgeler ve keşif deliline ilişkin düzenlemeler açısından muhtelif ülkelerin hukuklarıyla ilgili açıklamalara yer verildikten sonra, elektronik belgeler üzerinde keşfe temel oluşturan yaklaşımlar bir araya getirilmiştir. Bu yaklaşımlar zaman içinde elektronik verilerin hukuk yargılamasındaki yaygın kullanımına odaklanarak, elektronik verilerin nasıl en etkili ve güvenilir şekilde hâkim tarafından bizzat incelenebileceğine yönelik detaylı değerlendirmeler içerir. Aynı zamanda keşif ve elektronik belgeleri bir araya getiren yaklaşımların tabanındaki düşünceleri burada görmek mümkündür. Neticede bir ihtiyaç doğmadıkça bir ürünün ya da kurumun kendiliğinden gelişmesi çok rastlanır bir durum değildir. Elektronik belgelerin yargılamada kapladığı alan genişledikçe mahkemece etkili bir şekilde incelenmesi için en makul yöntem hukukçular tarafından tartışılmaktadır. Bu yaklaşımlar, elektronik veri ve keşif ilişkisinin ceza hukukunda olduğu gibi hukuk yargılamasında da kurulması ihtiyacına odaklanmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada; fiziksel gereklilik, gerçeğe ulaşma ve adalete erişme gayesi, nesnel araçların kullanımı, bilişimin doğrudanlığı ve hâkimin elektronik algısı gibi yeni nesil keşif malzemelerini destekleyen yaklaşımlara yer verilmiştir. Tıpkı senette olduğu gibi, elektronik belgenin de unsurları vardır. Bu unsurlara göre elektronik belgenin de niteliği ve inceleme usûlü değişebilmektedir. Bu nedenle öncelikle bir elektronik verinin çeşidinin ne olduğu, ne şekilde kayıt altına alındığı ve teknik unsurları bakımından nasıl bir sınıflandırmaya tabi olduğu gibi özellikler önem arz etmektedir. Bu özellikler ve hâkimin takdir yetkisi bir araya gelmek suretiyle, mahkemeye sunulan elektronik malzemenin keşfe elverişli olup olmadığını belirlerler. Nasıl ki klasik belgeler genel itibariyle kâğıt üzerinde cisim bulmakla birlikte, geleneksel dosyalama yöntemleriyle“fiziki dosyalama ortamı”nda kayıt altında tutulmakta ve arşiv odalarında arşivlenmekteyse; elektronik belgelerin de kendi doğal ortamı olan“elektronik ortam”da sanal bir alan kaplamak suretiyle cisim bulması ve yine kendi ortamı olan elektronik ortamda kayıt altına alınıp saklanması sözkonusudur. Elektronik ortamın temel olarak iki çeşit olduğu kabul edilmektedir. Bunlar çevrimiçi ve çevrimiçi olmayan elektronik ortamdır. Özellikle“nesnelerin interneti”gibi kavramların çokça tartışılmakta ve kullanılmakta olduğu günümüzde çevrimiçi olmayan bir elektronik ortama denk gelmenin son derece nadir hale gelmeye başladığını da belirtmek gerekir. Bugün için elektronik işlemler, özellikle hukuki uyuşmazlıklara konu olmak bakımından, büyük bir çoğunlukla çevrimiçi elektronik ortamlarda gerçekleştirilen işlemlerdendir. Bu çalışmada yalnız genel açıklamalara yer verilmekle birlikte, özellikle elektronik keşif incelemesi bakımından bir hâkimin vakıf olması icap edebilecek ölçüde genel bilgiye yer verilmeye çalışılmıştır. Bu tezde amaçlanan, muhtemel keşif malzemesi olan elektronik verilerin tasnifi ve anlaşılmasıdır. O nedenle bazı kavramlar yalnız genel hatlarıyla açıklanmış, ancak konudan uzaklaşmamak adına derin tartışmalara girilmemiştir. Keşifle bağlantılı olarak bilinmesi gereken önemli bir husus, elektronik belge üzerinde keşif gerçekleştirildiğinde, keşfin fiziki ortamının mahkeme salonu olup olmaması önemli olmaksızın, elektronik belgenin kendi ortamı bu yukarıda sayılanlardan biri olmak durumundadır. Yani bir bakıma hâkimin algısının bir elektronik algıya dönüşmesi ve hâkimin elektronik veriyi kendi orijinal ortamında incelemesi sözkonusudur. Bir elektronik belge üzerinde gerçekleştirilebilecek en sağlıklı keşif incelemesi verinin ait olduğu elektronik ortamda incelenmesidir. Bu elektronik ortam da işte bu araştırmada ele alınan; çevrimiçi, çevrimdışı, genel ağ ya da bulut bilişim adı verilen elektronik ortamlardan herhangi biri olacaktır. Hâkim en azından bu elektronik ortamlar arasındaki farkı ya da bağlantıyı bilebilmeli ve bir elektronik belgeyi, keşif incelemesine elverişli bir belge olduğu sürece kendi ortamında doğrudan inceleyebilmelidir.“Hâkimin elektronik algısı”yaklaşımının önemi burada bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Neticede geleneksel bir bakış açısıyla keşif malzemeleri bakımından iki temel başlık öne çıkmaktadır: Geleneksel (klasik) keşif malzemeleri ve geleneksel olmayan (yeni nesil-klasik olmayan) keşif malzemeleri. İşte bu çalışmada geleneksel keşif malzemelerinden öte, geleneksel olmayan keşif ve dolayısıyla dava malzemeleri olan“elektronik belgelerin”, özel olarak keşif yoluyla hâkimin algısına nasıl kavuşacağı ve dava dosyasında yerini nasıl bulacağı mercek altına alınmaktadır. Bu çalışmanın bir diğer amacı, keşif delilinin, yenilikçi bir perspektiften tutarlı bir şekilde ele alınmasıdır. Keşif delilinin ve bu kapsamda hâkimin elektronikleşme karşısındaki durumu, keşif konusunun sınırları ve elektronik keşif faaliyetini medenî usûl hukukuna kazandıracak esasların ortaya konulması bu çalışmanın derinleştiği alanlar olmuştur. Keşif gibi önemli bir delilin, elektronik verilerle mümkün olan en etkin ve en sorunsuz şekilde bir araya getirilmesi hedeflenmiştir. Neticede hukuk uygulayıcılarının bu tezi sınırlayıcı olmayan bir yol haritası olarak kullanabilmesi; böylelikle dijital çağa daha verimli ve adil bir şekilde yaklaşabilmeleri için küçük de olsa bir katkı sağlayabilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Each and every kind of proceeding materials that are in need of the judge's sensible perception and that are favourable to proof may constitute the subject matter of legal discovery or judicial inspection. Based on this idea, the issue of the examination of electronic documents by the judge as a discovery material or judicial view material constitutes the main concern of this dissertation. In this research, primarily an effort has been made to categorise the discovery materials. For this purpose, the necessity to include a non-limited diversification of electronic data has emerged. Especially in the field of civil procedural law, the fact that the number of works that evaluate electronic data in terms of their classification and direct examination by the judge is quite low has been one of the reasons that encouraged us to conduct a study in this field. Secondly, the fact that electronic data is explicitly and specifically regulated as the subject of discovery evidence in the German Code of Civil Procedure has brought along an adventure that reveals that suggestions for the solution of many important controversial issues as they have already been considered or presented in German Law as well. In addition to the German Law, this study has tried to address the place of discovery evidence in comparative law, especially in Swiss Law, and especially the issue of examination of electronic documents in connection with discovery. The similarities between the Swiss Law and Turkish Law, especially in terms of the definition of the document in the Law and our systematisation of civil procedural law in general, have enabled us to benefit from the Swiss Law on many legal aspects. By providing explanations on the laws of various countries in terms of regulations on electronic documents and discovery evidence, the approaches that form the basis for discovery on electronic documents are compiled. These approaches focus on the widespread use of electronic data in civil proceedings over time and include detailed evaluations on how electronic data can be examined by the judge in the most effective and reliable way. At the same time, it is possible to see here the ideas underlying the approaches that bring together discovery and electronic documents. After all, it is not very common for a product or an institution to develop spontaneously unless a need arises. As the area covered by electronic documents in the proceedings expands, the most reasonable method for the effective examination of electronic documents by the court is being discussed by jurists. These approaches focus on the need to establish the relationship between electronic data and discovery in civil proceedings as in criminal law. In this context, this study includes approaches that support the new generation of discovery materials such as physical necessity, the goal of reaching the truth/access to justice, the use of objective tools, the directness of informatics and the electronic perception of the judge. Just like a promissory document, an electronic document also has various constituents. According to these elements, the nature of the electronic document and the examination procedure may change. For this reason, first of all, the characteristics such as the type of electronic data, how it is recorded and how it is classified in terms of its technical elements are considered to be important in this study. Just as traditional documents are generally embodied on paper, but are recorded in the“physical documentation storage environment”with traditional filing methods and archived in archive rooms; electronic documents are also embodied by occupying a virtual space in the“electronic environment”, which is its natural environment, and are recorded and stored in the electronic platform, which is also its own environment. As a rule, two types of electronic media are accepted. These are online and offline electronic media. It should be noted that it has become extremely rare to come across an electronic milieu that is not online, especially today, when concepts such as the“internet of things”are widely discussed and used. Today, electronic transactions, especially in terms of being the subject of legal disputes, are mostly carried out in online electronic environments. In accordance with this dissertation, although only general explanations are given, an attempt has been made to provide sufficient background knowledge that a judge may need to be aware of, especially in terms of electronic discovery examination. The aim of this thesis is to classify and understand electronic data, which are possible discovery materials. For this reason, some concepts are explained only in general terms, but deep discussions are not provided in order not to distract from the main content. An essential point to be known in connection with discovery is that when discovery is carried out on an electronic document, regardless of whether the physical environment of the discovery is the courtroom or not, the environment of the electronic document itself must be one of the above-mentioned ones. In other words, in a sense, the judge's perception is transformed into an electronic perception and the electronic data is examined in its original environment. The healthiest discovery examination that can be carried out on an electronic document is the examination of the data in the electronic environment to which it belongs. This electronic environment will be any of the electronic environments discussed in this research; online, offline, public network or cloud computing. The judge should at least have the basic awareness of the difference or connection between these electronic media and should be able to directly examine an electronic document in its own environment, as long as it is a document that is suitable for discovery examination. The significance of the“electronic perception of the judge”approach emerges once again in this respect. As a result, from a traditional point of view, two main titles come to the fore in terms of discovery materials: Traditional (classical) discovery materials and nontraditional (new generation-non-classical) discovery materials. In this research, beyond the traditional discovery materials, how“electronic documents”, which are non-traditional -new- discovery and therefore litigation materials, will reach the perception of the judge through discovery and how they will find their place in the case file will be scrutinised. Another aim of this dissertation is to address discovery evidence from an innovative perspective in a coherent manner. The status of discovery evidence in the face of electronicisation, the limits of the subject of discovery, and the principles that will bring electronic discovery activity into civil procedure law are the areas where this study has deepened. It is aimed to combine an important evidence such as discovery with electronic data in the most effective and contributive way possible. Thus, law practicioners can use this thesis as a non-prescriptive roadmap, enabling them to approach the digital era in a more efficient and just way. Toutes sortes d'éléments du litige qui nécessitent la perception sensorielle du juge et qui sont susceptibles d'être prouvés peuvent faire l'objet d'une communication préalable. Sur la base de cette idée, la question de l'examen des données électroniques par le juge en tant que matériel de découverte constitue le sujet principal de cette étude. Dans cette étude, on s'est tout d'abord efforcé de classer les pièces de la procédure de divulgation. À cette fin, la nécessité d'inclure une diversification non limitée des données électroniques est apparue. En particulier dans le domaine du droit procédural civil, le fait que le nombre de travaux qui évaluent les données électroniques en termes de classification et d'examen direct par le juge soit assez faible a été l'une des raisons qui nous ont encouragés à mener une étude dans ce domaine. Deuxièmement, le fait que les données électroniques soient explicitement et spécifiquement réglementées en tant qu'objet de preuve par découverte, en particulier dans le code de procédure civile allemand, nous a permis de découvrir que les propositions de solution à de nombreuses questions controversées importantes dans le cadre de cette étude ont déjà été examinées ou présentées dans le droit allemand. Outre le droit allemand, cette étude a tenté d'aborder la place de la preuve par découverte en droit comparé, notamment en droit suisse, et en particulier la question de l'examen des documents électroniques dans le cadre de la découverte. Les similitudes du droit suisse avec le droit turc, notamment en ce qui concerne la définition du document dans la loi et notre systématisation du droit procédural civil en général, nous ont permis de bénéficier du droit suisse dans de nombreux domaines. En fournissant des explications sur les lois de divers pays en matière de réglementation sur les documents électroniques et la preuve de découverte, les approches qui constituent la base de la découverte sur les documents électroniques sont compilées. Ces approches se concentrent sur l'utilisation généralisée des données électroniques dans les procédures civiles au fil du temps et comprennent des évaluations détaillées sur la manière dont les données électroniques peuvent être examinées par le juge de la manière la plus efficace et la plus fiable. En même temps, il est possible de voir ici les idées qui sous-tendent les approches qui associent découverte et documents électroniques. Après tout, il n'est pas très courant qu'un produit ou une institution se développe spontanément à moins qu'un besoin ne se fasse sentir. Alors que le domaine couvert par les documents électroniques dans la procédure s'élargit, la méthode la plus raisonnable pour l'examen efficace des documents électroniques par le tribunal est en cours de discussion par les juristes. Ces approches mettent l'accent sur la nécessité d'établir la relation entre les données électroniques et la découverte dans les procédures civiles comme dans le droit pénal. Dans ce contexte, cette étude inclut des approches qui soutiennent la nouvelle génération de matériaux de découverte tels que la nécessité physique, l'objectif d'atteindre la vérité/l'accès à la justice, l'utilisation d'outils objectifs, la directivité de l'informatique et la perception électronique du juge. Tout comme un document à ordre, un document électronique a également divers constituants. En fonction de ces éléments, la nature du document électronique et la procédure d'examen peuvent évoluer. Pour cette raison, tout d'abord, les caractéristiques telles que le type de données électroniques, la manière dont elles sont enregistrées et la manière dont elles sont classées en termes d'éléments techniques sont considérées comme importantes dans cette étude. Tout comme les documents traditionnels sont généralement matérialisés sur papier, mais sont enregistrés dans“l'environnement physique de stockage de la documentation”avec des méthodes de classement traditionnelles et archivés dans des salles d'archives ; Les documents électroniques s'incarnent également en occupant un espace virtuel dans « l'environnement électronique », qui est son environnement naturel, et sont enregistrés et stockés dans la plateforme électronique, qui est aussi son propre environnement. En règle générale, deux types de supports électroniques sont acceptés. Ce sont des médias électroniques en ligne et hors ligne. Il convient de noter qu'il est devenu extrêmement rare de trouver un milieu électronique qui n'est pas en ligne, surtout aujourd'hui, où des concepts tels que“l'internet des objets”sont du fait qu'elles font l'objet de litiges juridiques, s'effectuent principalement dans des environnements électroniques en ligne. Conformément à cette thèse, bien que seules des explications générales soient données, une tentative a été faite pour fournir des connaissances de base suffisantes dont un juge peut avoir besoin d'être conscient, en particulier en termes d'examen préalable. L'objectif de cette thèse est de classer et de comprendre les données électroniques, qui sont de possibles matériaux de découverte. Pour cette raison, certains concepts ne sont expliqués qu'en termes généraux, mais des discussions approfondies ne sont pas fournies afin de ne pas détourner l'attention du contenu principal. Un point essentiel à connaître dans le cadre de la découverte est que lorsque la découverte est effectuée sur un document électronique, que l'environnement physique de la découverte soit la salle d'audience ou non, l'env