$\pi$gb-sürekli fonksiyonlar üzerine
On $\pi$gb-continuous functions
- Tez No: 327242
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN ASLIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez esas olarak sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde ise tezin anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak için bazı temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, $\pi$gb-kapalı küme kavramına ait bazı ek özellikler elde edilmiş ve $\pi$gb-kapanış kavramı tanıtılmıştır.Dördüncü bölümde, hemen hemen $\pi$gb-süreklilik tanıtılmıştır. Hemen hemen $\pi$gb-sürekli fonksiyonların bazı karakterizasyonları elde edilmiştir. Ayrıca diğer süreklilik türleri ile ilişkiler incelenmiştir.Beşinci bölümde, $\pi$gb-kompakt uzaylar tanımlanarak bu uzaya ait temel teoremler ve sonuçlar elde edilmiştir.Altıncı bölümde, quasi-b-normal uzaylar tanımlanmış, bu uzaya ait karakterizasyonlar verilmiştir.Son bölümde ise $\pi$gb-bağlantılı uzaylar tanıtılarak; bu uzayın bazı karakterizasyonları verilmiş, bu uzayla ilgili temel teoremler elde edilmiştir.Anahtar sözcükler : $\pi$gb-kapalı küme, $\pi$gb-kapanış operatörü, hemen hemen $\pi$gb-sürekli fonksiyon, $\pi$gb-kompakt uzay, quasi-b-normal uzay, $\pi$gb-bağlantılı uzay.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of eight chapters. In the first chapter, the subject of thesis is introduced; in the second chapter, in order to make understandable the reading of the thesis some basic definitions and theorems are given.In the third chapter, some additional properties of the notion of $\pi$gb-closed set are obtained and the notion of $\pi$gb-closure is introduced.In the fourth chapter, almost $\pi$gb-continuity is introduced. Some characterizations of almost $\pi$gb-continuous functions are obtained. Also, the connections between other continuous functions types are investigated.In the fifth chapter, $\pi$gb-compact spaces are defined and then related fundamental theorems and results are obtained.In the sixth chapter, quasi-b-normal spaces are introduced and characterizations of these spaces is given.In the final chapter, $\pi$gb-connected spaces are defined and some characterizations of these spaces is given. Besides, related fundamental theorems are obtained.Keywords : $\pi$gb-closed set, $\pi$gb-closure operator, almost $\pi$gb-continuous function, $\pi$gb-compact space, quasi-b-normal space, $\pi$gb-connected space.