Mutlak olmayan tipten $\ell (\widetilde {B},p)$ dizi uzayı ve bazı geometrik özellikleri
{mutlak olmayan tipten $\ell (\widetilde {B},p)$ dizi uzayi ve bazi geometrik özellikleri
  1. Tez No: 571937
  2. Yazar: AHMET AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez toplamda altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde matris etki alanı vasıtası ile yeni bir dizi uzayı inşa etme yönteminden ve literatürde mevcut bu teknik için kullanılan farklı sonsuz band matrislerinden bahsetikten sonra tezin bölümlerinin kısa bir özeti sunulmuştur. İkinci bölümde, tezde kulanılacak olan temel kavramların yanı sıra klasik dizi uzayları ve ℓ(p), Maddox uzayı hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde çift dizisel band matrisi B kullanılarak inşa edilmiş olan mutlak olmayan tipten ℓ(B,p) dizi uzayı inşa edilmiş ve bazı özellikleri incelen- miştir. Dördüncü bölümde mutlak olmayan tipten ℓ(B,p) dizi uzayının α-, β- ve γ- dualleri sunulmuştur. Beşinci bölümde ℓ(B,p) dizi uzayından bazı dizi uzaylarına matris sınıflarının karekterizasyonu verilmiştir. Altıncı bölümde ℓ(B,p) dizi uzayının rotundluğu, Kadec-Klee ve düzgün Opial özelikleri gibi bazı geometrik özelikleri ifade ve ispat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of six chapters. In the introductory chapter of the thesis, preliminary information is briefly given about the purpose of this study after mentioning various band matrices. The second chapter is devoted to the collecting sequence space and all the fundamental concepts which are frequently used in this thesis. In the third chapter, after the definition of the matrix domain, the literature search of the matrix domain is described in detail. Moreover, the linear sequence space ℓ(B,p) is defined and proved that it is a complete paranormed space with a Schauder basis. In the fourth chapter, two different situations of the sequence p=(p_{k}) are taken into consideration and alpha-, betha- and gamma- duals of the sequence space ℓ(B,p) are determined by means of some given lemmas. In the fifth chapter, the classes (ℓ(B,p),ℓ_{∞}), (ℓ(B,p),f), (ℓ(B,p),c) and (ℓ(B,p),c₀) of infinite matrices are characterized. In addition to those, the charac- terizations of some other classes of matrix transformations from the space ℓ(B,p) to the Euler, Riesz, difference; and so forth sequence spaces are found out using some presented lemmas. In the sixth chapter, constituting the main body of the thesis, the geometric properties of the non-absolute space ℓ(B,p) such as rotundity, and Kadec-Klee and uniform Opial ones are investigated.