Synthesis and characterization of various derivations of poly(2-Hydroxyethyl Methacrylate)
Çeşitli poli(2-Hidroksietil Metakrilat)türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 327258
  2. Yazar: SİNEM KADRİYE ÇEKİNGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde ilk olarak 2-Hidroksietil metakrilat (HEMA), 3-tiyofenasetik asit ile reaksiyona sokularak yeni bir monomer olan 2-{[2-(3-tinil)asetil]oksi}etil2-metilakrilat (HEMAT) elde edildi. Daha sonra bu monomerin kendisi ile polimerleştirilmesi ile p(HEMAT), Metil metakrilat (MMA) ile birlikte polimerleştirilmesi sonucu p(HEMAT-co-MMA) kopolimeri elde edildi. Ayrıca p(HEMA)'nın 3-tiyofenasetik asit ile esterleşme tepkimesi vermesi sonucu p(HEMA-co-HEMAT) polimeri sentezlendi. Elde edilen polimerlerin karakterizasyonu FT-IR ve 1H NMR spektroskopisiyle yapıldı ve polimerlerin termal davranışları TG analizi ile incelendi. Elde edilen sonuçlara göre p(HEMA), p(HEMAT), p(HEMA-co-HEMAT) ve p(MMA-co-HEMAT)'ın termal dayanımları kıyaslandığında p(HEMA-co-HEMAT)'ın p(HEMA)'dan daha düşük, p(MMA-co-HEMAT)'ın ise p(HEMAT)'tan daha yüksek termal dayanımı olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis ;firstly a novel monomer 2-{[2-(3-thienyl)acetyl]oxy}ethyl2-methylacrylate (HEMAT) was synthesized by the reaction of 2-Hydroxyethyl methacrylate with 3-thiophene acetic acid. After that p(HEMAT) was obtained from this monomers self polymerization, and p(MMA-co-HEMAT) was obtained from copolymerization with Methylmethacrylate (MMA). Also p(HEMA-co-HEMAT) polymer was synthesized via an esterification by p(HEMA) and 3-thiophene acetic acid. The characterization of obtained polymers was investigated by FT-IR and1H NMR spectroscopy and the termal behavior of the polymers was examined by TG analysis. According to the data obtained from TG; when the thermal stabilities of p(HEMA), p(HEMAT), p(HEMA-co-HEMAT) and p(MMA-co-HEMAT) are compared, it was observed that p(HEMA-co-HEMAT) was less thermally stable than p(HEMA) but p(MMA-co-HEMAT) was more thermally stable than p(HEMAT).