Effüzyonlu otitis medialı vakalarda adenoid vejetasyonun ince yapı düzeyinde incelenmesi
  1. Tez No: 32726
  2. Yazar: ATİLLA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
37 VII- ÖZET Bu çalışmada halen çok tartışmalı olan effûzyonlu otitis medianın etyolojisinde adenoidlerin rolünü araştırmak amacıyla 15'i EOM'lı, 5'i normal 20 vakanın adenoidektomi materyalleri elektron mikroskopik yöntemle incelenmiştir. İzlediğimiz mikrograflarda adenoidleri örten silyalı prizmatik epitel ve yamalar halindeki çok katlı yassı epitel hücrelerinde enfeksiyona ve muhtemel immün mekanizmalara sekonder gelişen dejeneratif değişiklikler sık olarak rastlanıyodu. Epitel hücreleri arasında yaygın lenfosit plazmosit infiltrasyonu bir diğer major bulgumuzu oluşturuyordu. Bu bulgular adenoid dokusunun bir enfeksiyon odağı oluşturarak gerek antijenik uyarımlarla gerek diğer enfeksiyon reaksiyonları ile bağlantılı olarak orta kulağı assendan yolla etkileyebileceğini ve multifaktöriyel bir hastalık izlenimini veren EOM'da temel etyolojik faktörlerden biri olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
38 VIII- ABSTRACT In order to investigate the role of adenoid tissue, on etiology of otitis media with effusion which is still unclear we have analyzed the adenoid tissue specimens of 15 cases with EOM and 5 normal cases by electronmicroscopy. At the micrographs there were degenerative changes in ciliated columnar epithelium covering the adenoids which may be due to infection or immune mechanisms. There were also diffuse lymphocyte and plasmocyte infiltration in the epithelium. Our findings have shown that adenoid tissue could form an infectional reaction and effect middle ear via assendant ways by antigenic stimuli or other infectional mechanisms. Adenoids could be one of the etiologic factors of otitis media with effusion which seems to be multifactorial.