Larinks epidermoid karsinomu olgularında mutant p53 gen ürününün overexpresyonu ve bazı tümör belirleyicileri ile korelasyonu
  1. Tez No: 32725
  2. Yazar: RIZA HAKAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
49 ÖZET Baş boyun tümörlerinde, tümorigeneziste p53 gen mutasyonlannın rolünü anlamak amacıyla, mutant p53 proteini immünohistokimyasal yöntemle araştırıldı. Bu amaçla larinks epidermoid karsinomlu 40 olgu çalışma grubu olarak, baş-boyun benign tümörlü 13 vaka kontrol grubu olarak seçildi. Toplam 40 olgunun 19'unda (%47.5) mutant p53 proteini pozitif olarak saptanırken, kontrol grubundaki benign tümörlerin hiçbirisinde mutant p53 proteinine rastlanmadı. Çalışma grubu ile kontrol grubu arasındaki fark istatistiki olarak anlamlı bulundu (p0.05). Tümör grade'i ile mutant p53 protein overexpresyonu arasında istatistiki olarak anlamlı bir korelasyon saptandı. Grade arttıkça mutant p53 immünreaktiviteside artıyordu (p0.05). Bütün pozitif vakalarımızda immünreaktivite sadece nükleusta görüldü, sitoplazmada görülmedi. Dört pozitif vakada aynı zamanda displastik epitelde de pozitif boyanmaya rastlandı. Prekanseröz olarak yorumlanan bazı lezyonlarda RB gibi diğer TSG'lerin ve bazı onkogen expresyonlannin birlikte değerlendirilmesinin ve bu konuda geniş hasta gruplarının ele alınmasının, hem karsinogenezis oluşum mekanizmasına ışık tutmada, hem de bu olguların yönetiminde yararlı olacağı izlenimini edindik. Ayrıca larinks karsinomunun gelişiminde TSG'lerden p53 gen mutasyonunun önemli bir rol oynayabileceği ve genetik çalışmaların yardımıyla, fonksiyonunu kaybetmiş TSG'lerin tespit edilerek, normal fonksiyonel bir hale getirilmesinin kanser tedavisinde çok önemli bir aşama olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
50 ABSTRACT Using p53 ABC immunohistochemical method on fixed, embedded specimens, mutant p53 protein was investigated to understand the role of the p53 gene mutations in tumorigenesis of the head & neck tumors. Overexpression of mutant p53 protein was found in 19 of 40 laryngeal carcinomas (47.5%).