Hydrothermal conversion of biomass
Biyokütlenin hidrotermal dönüşümü
- Tez No: 327266
- Danışmanlar: DR. İSMAİL CEM KANTARLI, PROF. DR. JALE YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada hidrotermal koşullarda cibrenin karbonizasyonu (175 ? 275 °C sıcaklıklarda) gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kömür benzeri ürünler düşük sıcaklık pirolizinden elde edilen ürünlerle karşılaştırılmıştır. Hidrotermal koşullarda elde edilen ürünlerin enerji yoğunlukları ve verimlerinin daha iyi olduğu tespit edilmiştir.Sıcaklık ve zamanın değişimlerinin hidrotermal proses sonucunda elde edilen ürünler üzerindeki etkileri incelenmiş ve reaksiyon üzerindeki asıl etkili olan faktörün sıcaklık olduğu tespit edilmiştir. Yüksek sıcaklık koşulları elde edilen ürünün karbon içeriğini arttırırken kütlece verimde düşüş gözlemlenmiştir. Çalışılan koşullarda 47 ? 61 % aralığında kütlece verim elde edilirken, ürünlerin ısıl değerleri 24.32 - 28.36 MJ/kg arasında değişim göstermekte olup linyite göre daha kaliteli bir ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, grape pomace was treated under hydrothermal conditions in the temperature range (175 ? 275 °C) to obtain charcoal (hydrochar), and the products were compared with those generated by torrefaction. Hydrothermal treatment (hydrocarbonization) yielded a higher energy densification and higher energy yield than torrefaction.The effects of the reaction temperature and hold time on the hydrochar properties were investigated. The temperature (rather than the reaction time) was the significant factor affecting the yield and characteristics of hydrochar. Higher temperatures increased the hydrochar?s carbon content but reduced its mass yield and energy yield. Over the range of temperature and time conditions employed here, approximately 47 ? 61 % of the starting feedstock mass was recovered as hydrochar. The energy content per weight of the hydrochars were from 24.32 to 28.36 MJ/kg which are more than that of lignite and close to that of typical bituminous coals.