Use of cheap adsorbent for the removal various dyes from aqueous solution by adsorption method
Ucuz adsorban kullanarak sulu çözeltilerden adsorpsiyon metoduyla boyar madde giderimi
  1. Tez No: 327265
  2. Yazar: ASLI TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı atık mantar kompostu kullanarak adsorpsiyon metoduyla ,sulu çözeltilerden tekstil boyalarının(Acid Red 111, Basic Red 18 and Levafix Braun E-RN), giderimini incelemektir.Adsorban miktarı,uygun pH ve süre batch adsorpsiyon denemeleri yapılarak tayin edilmiştir.Her bir boya için Langmuir ve Freundlich izoterm modeline uygunluk incelenmiştir.Asidik ve bazik boyaların adsorpsiyonu hem Langmuir hem de Freundlich modellerine uygunluk göstermiştir.Reaktif boya adsorpsiyonu ise yalnızca Langmuir modeline uymuştur.Maksimum adsorpsiyon kapasiteleri asidik,bazik ve reaktif boya için sırasıyla 140.85 mg g-1, 400.0 mg g-1 169.49 mg g-1 bulunmuştur.Adsorpsiyon mekanizmasını belirlemek için pseudo- birinci mertebe ve pseudo-ikinci mertebe kinetic modelleri ve intraparticle difüzyon modelleri kullanılmıştır.Asidik ve bazik boyalar Pseudo-ikinci mertebe kinetic modeline uymaktadır ancak reaktif boya Pseudo-birinci mertebe ve intraparticle difüzyon modeline uygunluk göstermiştir. Termodinamik parametrelere gore yapılan hesaplamalar adsorpsiyonun kendiliğinden ve ekzotermik olduğunu göstermektedir.Bu çalışmanın sonuçları, atık mantar kompostunun tekstil boyaları içeren atık suların iyileştirilmesinde adsorban olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this work was to investigate the removal of textile dyes (Acid Red 111, Basic Red 18 and Levafix Braun E-RN dyes) from aqueous solution by the adsorption on spent mushroom compost. The batch adsorption experiments were carried out to investigate the effect of; adsorbent weight, initial pH and contact time.The equilibrium data for each dye was tested with various adsorption models; Langmuir and Freundlich equations. For acidic and basic dyes, the equilibrium data fitted well to the Langmuir and Freundlich models. But adsorption of reactive dye fitted well only Langmuir model. Maximum sorption capacities for acidic, basic and reactive dyes were found as 140.85 mg g-1, 400.0 mg g-1 and 169.49 mg g-1, respectively.In order to investigate the mechanism of adsorption, the pseudo-first-order and pseudo-second-order kinetic models and intraparticle diffusion model have been used to test experimental data. Acidic and basic dyes fitted well Pseudo-second-order kinetic models but reactive dye fitted Pseudo-first-order and intraparticle diffusion models. The calculated values of thermodynamic parameters indicated that the adsorption was spontaneous and exothermic in nature. Finally, the results obtained in this study showed that the spent mushroom compost can be used for treatment of wastewater containing textile dyes.