Petrokimya tesisinden izole edilen bazı mikroorganizmaların Terefitalik Asit ve 1,2 dikloroetan biyoparçalanma etkinliğinin incelenmesi
Analysing the biodegradation of terephthalic acid and 1.2 dichloroethane via some microorganism which was isolated from petrochemical system
- Tez No: 327274
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında Petkim Petrokimya Holding A.Ş atık su arıtma ünitesinden alınan örneklerden terefitalik asit ve 1,2 dikloroetan biyoparçalama yeteneğindeki mikroorganizmaların izolasyonu ve tanılanması yapılmış ve parçalama etkinliklerinin belirlenmiştir. Terefitalik asit için izole edilen 4 organizmanın Pseudomonas sp, Chryseobacterium sp. Arthrobacter nicotianae ve Burkholderia sp, olduğu belirlenmiştir. Yapılan denemeler sonucunda elde edilen mikroorganizmaların terefitalik asiti %100 biyoparçalama etkinliği gösterdiği saptanmıştır. 1,2 dikloroetan kimyasalı için elde edilen organizmaların biyoparçalama etkinliğinin belirlenmesi için ise GC analizi yapılmıştır. Etkinliği belirlenen 2 organizma sırasıyla Arthrobacter sp. ve Microbacterium sp. olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, It was carried out that the isolation, identification and investigation of biodegradation efficiencies of the microorganisms that have abilities to degrade terephtahlic acid and 1,2 dichloroethane from the samples taken from the waste water treatment unit of Petkim Petrochemical Holding A.Ş. The biodegradation efficiencies of the isolates which has identified as Pseudomonas sp, Chrysobacterium sp. Burkholderia sp. and Arthrobacter nicotinae investigated by HPLC analysis. It was reported that the degradation ratios of terephthalic acid has been calculated %100. 1,2 dichloroethane biodegradation efficiencies of the isolates which has identified as Arthrobacter sp. and Microbacterium sp. investigated by GC analysis.