Anadolu ve Kıbrıs'ta Dağılış Gösteren Eumeces schneiderii Daudin, 1802 (Sauria: Scincidae) Populasyonlarının Taksonomisi ve Biyolojisi?
Taxonomy and Biology of Eumeces schneiderii Daudin, 1802 (Sauria: Scincidae) Populations which Distributed in Anatolia and Cyprus
- Tez No: 327273
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÖÇMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Nisan 2009 ve Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılan bilimsel gezilerde toplanan ve ZDEU ile ZMHRU koleksiyonundaki önceden toplanmış toplam 140 Anadolu [19 Doğu Akdeniz (9??, 7??, 2sa ?? ve 1 juv), 102 Orta-Güneydoğu-Doğu Anadolu (26??, 10sa ??, 34??, 21sa ?? ve 11 juv), 9 Batı Anadolu (3??, 1sa ??, 3??, 1sa ?? ve 1 juv)] ve 10 Kıbrıs (6??, 2??, ve 1 juv) Sarı Kertenkele, Eumeces schneiderii Daudin, 1802 örnekleri morfoloji, kan serum proteinlerinin elektroforetik şekilleri ve ekolojileri açılarından karşılaştırılmalı şekilde araştırılarak populasyonların taksonomik durumları ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırma sonucunda, karşılaştırılan Eumeces schneiderii populasyonları arasında, renk-desen görünümlerinin yanında, karşılaştırılan pek çok folidosis ve morfometrik karakterler ile birlikte kan-serum proteinlerinin elektroforetik şekilleri bakımından bazı farklılıklar saptanmıştır. Tüm bu veriler ışığında, E. schneiderii'nin Doğu Akdeniz ve Orta-Güneydoğu-Doğu Anadolu civarında dağılış gösteren populasyonları sırası ile önceden öngörüldüğü gibi bu bölgelerde yaşayan E. s. pavimentatus ve E. s. princeps olarak kabul edilmişlerdir. Diğer taraftan Batı Anadolu ve Orta-Güneydoğu-Doğu Anadolu populasyonları arasında karşılaştırılan karakterler bakımından ise hemen hiç fark yoktur. Bu nedenle Batı Anadolu'dan E. s. barani Kumlutaş, Arıkan, Ilgaz & Kaska, 2007 olarak tanımlanan ve önceden öngörüldüğü gibi Orta-Güneydoğu-Doğu Anadolu'da dağılışı bilinen E. s. princeps alttürleri priorite ilkesi göz önünde tutularak E. s. princeps adı altında (sensu novo) birleştirilmiştir. Diğer taraftan Kıbrıs adasında dağılış gösteren populasyon ise hem Anadolu populasyonlarından renk-desen bakımından hem de nominat ırktan bariz şekilde farklıdır. Bu nedenle Kıbrıs populasyonu için yeni bir takson olarak tanımlanması gerektiği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study a total of 140 Anatolian specimens [19 Eastern Mediterranean (9??, 7??, 2sa ?? and 1 juv), 102 Mid-Southeastern-Eastern Anatolia (26??, 10sa ??, 34??, 21sa ?? and 11 juv), 9 Western Anatolia (3??, 1sa ??, 3??, 1sa ?? and 1 juv)] and 10 Cypriotic specimens (6??, 2??, and 1 juv) of the Schneider?s Skink, Eumeces schneiderii Daudin, 1802 collected during the excursions in the period between April 2009 and May 2012 and some previously collected samples deposited in ZDEU with ZMHRU collection were investigated comparatively regarding morphology, electrophoresis patterns of the blood-serum proteins and ecology.As a result of our investigation, we found some differences among these compared Eumeces schneiderii populations in many compared pholidolial and morphometric features with the electrophoretic patterns of the blood-serum proteins as well as color-pattern. In the light of these data, E. schneiderii populations which distributed in the vicinity of Eastern Mediterranean and Mid-Southeastern-Eastern Anatolia were accepted E. s. pavimentatus and E. s. princeps respectively, as previously propesed. On the other hand, there is no difference immediately among the Western and Mid-Southeastern-Eastern Anatolia populations in point of the compared characteristics. Therefore, the subspecies described as E. s. barani Kumlutaş, Arıkan, Ilgaz & Kaska, 2007 from Western Anatolia and the populations distributed in the vicinity of Mid-Southeastern-Eastern Anatolia are considered as the same subspecies, E. s. princeps, according to the priority in Systematic Zoology. On the other hand the population which is distributed in Cyprus island clearly different from both Anatolian populations and the nominate subspecies. Hence, it is suggested that there is a requirement to describe a new taxa for Cyprus population.