Alıç (Crataegus monogyna) bitkisinin yapraklarının antioksidan aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antioxidant aktivitie of hawthorn (Crataegus monogyna)
- Tez No: 327286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma alıç (Crataegus monogyna) bitkisinin yapraklarının antioksidan aktivitesini belirlemek maksadı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla alıçın yaprak kısımları Erzincan ili İliç ilçesi Bağıştaş köyünden 2011 yılı mayıs ayı sonlarında toplandı, kurutuldu ve etanol ekstresi hazırlandı. Etanol ekstresi hazırlanan alıç (Crataegus monogyna) yaprakları üzerinde ferrik tiyosiyanat metoduna göre total antioksidan aktivite, kuprak metodu ile Cu2+ ve potasyum ferriksiyanat indirgeme metodu ile Fe3+ iyonları indirgeme kapasitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH) giderme aktivitesi tayinleri, toplam fenolik ve flavonoit bileşik miktar tayinleri yapıldı. Alıç (Crataegus monogyna) bitkisinin yapraklarından elde edilen 10 ? g mL-1 konsantrasyonluk etanol ekstresinin linoleik asit emülsiyonunun lipit peroksidasyonunu %40,9 inhibe ettiği gözlendi. Aynı konsantrasyonda BHT % 68,3, troloks'un ise % 29,9'luk bir inhibisyona sahip olduğu gözlendi. Toplam fenolik içeriği trolokstan daha fazla olduğu tespit edilen alıç (Crataegus monogyna) yüksek DPPH giderme ve metal indirgeme aktivitesi sergiledi. Etanol ekstresi elde edilen Crataegus monogyna bitkisinin antioksidan aktivitesi araştırılırken, butillenmiş hidroksi toluen (BHT), ?-tokoferol ve onun suda çözünen bir analoğu olan troloks referans antioksidan bileşikleri olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study had been aimed to examine the antioxidant activitie of leaves of hawthorn (Crataegus monogyna). For this purpose, leaves of hawthorn (crataegus monogyna) was collected from Bağıştaş village which İliç, a town of Erzincan province in May 2011. It was dried and ethanol extraction was prepared. On prepared ethanol extraction, total antioxidant activity was determined by ferroccyanate reduction method, reduction capacity of Cu2+ was determined by Cuprac method, reduction capacity of Fe3+ ions were determined by thiocyanate reduction method, the activitiy of scavenging of 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH) was determined and was determined the total amount of the compound of phenolic and flavonoid. It was observed that 10 ? g mL-1 concentrated of ethanol extract obtained from hawthorn (Crataegus monogyna) plant inhibited the lipid peroxidation of linoleic acid emulsion as 40.9 % respectively. In the same concentration, Butylated hydroxy toluene (BHT) and trolox caused inhibitions of 68.3% and 29.9 %, respectively. The content of total phenolic activity, DPPH scavenging and metal reduction activity of hawthorn (Crataegus monogyna) which was detected more than trolox. Butylated hydroxy toluene (BHT), ?-tocopherol and its an analoge which is solved in water, namely Trolox, were used as reference antioxidant compounds, while the antioxidant activity of hawthorn (Crataegus monogyna) plant whose ethanol extraction was taken out was examined.