Cendere vadisi kayaçlarının beton agregası olarak değerlendilmesi
Evaluation of Cendere valley rocks as concrete aggregate
- Tez No: 327300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKKAYA, PROF. DR. ALİ HAYDAR GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada İstanbul ilinin Avrupa yakasında yer alan Ayazağa bölgesinde, Cendere vadisi kayaçlarının beton agregası olarak kullanımı değerlendirmeye alınmıştır. Bu nedenle, ilk aşamada çalışma alanının jeolojisi incelenmiştir. Çalışma alanından, kayaç ve agrega örnekleri alınmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda agregaların fiziksel, mekanik ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Agregaların ve kayaç numunelerinin mineralojik ve petrografik özellikleri belirlenmiştir. İki haftalık ve altı aylık deney yöntemiyle üretilmiş harç çubuklarıyla, agregaların Alkali Silika Reaksiyon (ASR) riski araştırılmıştır. ASR genleşmeleri ile ASR jel izi gözlemleri arasında korelasyon kurulmuştur. ASR jel izleri, harç çubuklarından üretilen ince kesitlerin mikroskop altında incelenmesiyle araştırılmıştır. Çalışma sonucu olarak, Cendere vadisi agregalarının ince madde ve alkaki miktarını azaltmak için yıkanması gerekmektedir. Ayrıca, beton karışım dizaynında düşük alkali içerikli çimento, uçucu kül, cüruf ve / veya silis dumanının kullanılması betonda oluşabilecek ASR riskini azaltabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Cendere valley rocks which were located in Ayazağa at European side of Istanbul were evaluated as concrete aggregate. For this reason, first of all, geology of the field is studied. Rock and aggregate samples were taken from the study field area. Physical, mechanical and chemical properties of the aggregate samples were determined according to the experimental test results. Mineralogical and petrographic properties of the aggregates and rock samples were determined. Alkalis Silica Reaction (ASR) risks of the aggregates were exhibited according to the two weeks and six months mortar bar experiments. ASR expansions were combined with ASR sign investigation. For the ASR sign investigations, thin sections were prepared from the mortars and microscopic observations were carried out. As the result of this study, to reduce the fine material and the alkali content of the Cendere valley aggregates, they should be washed. Also, low alkali content cement, fly ash, furnace slag and / or silica fume should be used in the concrete mix design to reduce the ASR risk of the concrete.