Bazı önemli hıyar çeşitlerinin Tokat yöresine adaptasyonu
- Tez No: 8362
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
35 ÖZET Giderek artan ülke nüfusunun diğer konularda olduğu gibi beslenme alanındaki gereksinimini karşılamak için giderek daha kaliteli ve verimli çeşit ve genotiplerin bulunması, bu konuda çalışmalar yapılması gereklidir. Bu deneme hıyar üzerinde bu doğ rultuda yapılan çalışmalara bir örnektir. Bu çalışmada tescile aday olan çeşit KN-392 olup Bunun yanında D er e, Çengelköy ve Beth Alpha F1 çeşitlerine yer verilmiştir. Aslında Dere ve Çengelköy çeşitleri ülkemizde en çok ta nınan ve üzerinde çok çalışılmış olan standart çeşitlerdir. Beth Alpha F1 ise orta boylu hibrit hıyarlar grubundan olup, dış ülke lerde ve özellikle orta doğuda iyi tanınan ve üzerinde oldukça fazla çalışma yapılan bir çeşittir. Bu çeşitler 13 Nisan 1988 tarihinde Tokat Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünün deneme arazisine ekilerek denenmişler dir. Deneme dört tekerrürlü tesadüf blokları deneme tertibine göre düzenlenmiştir. Her parselde kenar tesisleri çıktıktan sonra 10 bitki bulunmaktadır. Sıra ve bitki araları sırasıyla 75 ve 50 cm dir. Denemede çimlenme süreleri kaydedilmiş ve verim defterleri sayı ve ağırlık olarak saptanmış, meyve boy ve çapları ölçülmüş, ayrıca laboratuvarda C vitamini analizi yapılmış.refraktometre kuru madde değerleri okunarak kaydedilmiştir. Araştırma bulguları en verimli olarak Beth Alpha F1 çeşi- dini göstermiştir. Hektara verim değeri 46,23 ton 'dur. Buna karşı lık KN-392 çeşidi en dü§ük verimli çeşit olup hektara verimi 21,96 ton olmaktadır.Dere ve Çengelköy çeşitlerinin verim değer leri ise bu iki ekstrem değer arasında kalmaktadır. Verim en fazla Haziran ve Temmuz aylarında görülmektedir. KN-392 çeşidinin en yüksek verimi Temmuz ayında, Çengelköy çeşidi nin en yüksek verimi ise Haziran ayında alınmıştır. Iskarta verim bakımından en düşük değer Beth Alpha F1 çeşi- dinde görülmektedir. Diğer çeşitlerin ıskarta yüzdeleri ise birbi rine yakın değerler göstermektedir.36 Bitki boyu bakımından KN-392 çeşidi en kısa boylu ve ayrı ca meyve çapı en fazla olan çeşit olarak kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
3.7 summary The World population has been increasingly. therefore, working are reguired for defray to food need of people. The varieties and genotypes which good quality and productive should have found. This research.is a sample in this way about cucumber. In this study KN-398 which candidate to registration, Dere, Çengelköy and Beth Alpha Fx varieties too were taken in to test. Essentially Sere and Çengelköy standard cultivars were most knew and worked on them in our country. The other hand, Beth Alpha ifx variety is medium length which a lot of study are done on it in foreing country and especially Middle East. Bhese cultivars were sown at April 13.1988 and tested in experiment area of Department of Horticulture Agriculture faculty of Tokat where investigations were arranged. The trial :.vas organized according to the four replications with the randomised block design. There are ten plants in each plot after take out gourd plants. D istance between rows and plants 75 cm, 50 cm are respectively. The terms of germination were noted, the data of yield were established that weight and number, fruit length and diameters were measured, Vitamin C analysed in the labratory and percentage dry matter values measured with refractometer. Beth Alpha tfi variety was most productive in research results. Its yield is 46,23 tone/ha. However, KN-392 variety is least productive and yield is 21,96 tone/ha. Dere and Çengelköy cultivars have medium values in between two extrem values. The most production was shown at month of June and July. The most yield of cultivar XN-39? was occur July and cultivar Çen gelköy was June. The least «rftlue shown in Beth Alpha. Fi variety on account of discard yield. The percentage of discard values close-set shown in other cultivars. KN-392 variety has smallest value on account of plant length, also it has been largest fruit diameter.