Fabrication of porous pure and AG doped hydroxlapatite coating with antibacterial properties elektrostatic sprey pyrolysis method
Elektrostatik sprey yöntemi ile hiroksiapatit esaslı saf ve gümüş katkılı antibakteriyal biyoseramik gözenekli kaplamaların geliştirilmesi
- Tez No: 327312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETDİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Normal fonksiyonlarını yerine getiremeyen vücut organ ve dokularının iyileştirilmesi ve kaybettiği fonksiyonu yerine getirebilecek yapay sistemlerle (implant ve protezler) değiştirilmesi biyomedikal uygulamalarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Biyoseramik malzemeler, bu implant ve protezlerin imalinde yaygın olarak kullanılır. Bu malzemeler biyoinert malzemelerdir, vücut içerisinde stabil olarak bulunabilirler. Biz çalışmamızda biyoseramik malzeme olarak Hidroksiapatit kullandık. Titanyum ve paslanmaz çelik yüzeyine hidroksiapatit kaplama geliştirdik. Yapılan çalışmalar neticesinde en düşük maliyette ve nano gözenekli bir kaplama geliştirilmeye çalışıldı. Elektrostatik sprey yöntemi kullanılarak başarılı kaplamalar gerçekleştirildi. Hidroksiapatit gümüş katkılı olarak da üretildi ve gümüşün antibakteriyellik özelliğinden yararlanıldı. Elektrostatik sprey yöntemiyle saf ve gümüş katkılı hidroksiapatit kaplanan titanyum ve paslanmaz çelik numuneler ısıl işleme (500, 700, 900oC) tabii tutulduktan sonra SEM ve XRD analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation of human bodies and tissues, cannot perform normal functions, and replacing synthetic systems (implant and prothesis), gives the body normal functions that lost, these are most common uses for biomedical applications. Bioceramics are commonly used for the fabrication of such implant and prosthesis They are called bioinert materials because of these materials are stable and stay inert in the body. We used hydroxilapatite like bioceramic. We improved a coating technique to make titanium and stainless steel surface with a layer of hydroxlapatite. Coatings that we want to achieve can be fabricate by using electrostatic sprey method in our laboratory. Ag doped hydroxlapatite was produced and Ag give our coating antibacterial property. We fabricated porous Ag doped Hydroxylapatite coating with antibacterial properties on titanium and stainless steel by using electrostatic sprey method and then sintered in air 500, 700, 900oC, and the coatings were characterized by by x-ray diffraction (XRD) and scanning electron microskop (SEM).