Türkiye'de aracı kuruluşların gelişimi ve yatırımcıların aracı kuruluş seçimine etki eden unsurlar: Bir faktör analizi uygulaması
Development of intermediary institutions and the components effecting investors' choice of intermediary institutions: An application of factor analysis
  1. Tez No: 327402
  2. Yazar: ESER YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Aracı kurumlar, işlevleri itibariyle sermaye piyasaları içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yatırımcıların finansal sistem içinde faaliyet gösteren bu aracı kurumları hangi faktörlere göre tercih ettiği önem arzeden bir konudur. Çünkü gittikçe artan rekabet koşulları nedeniyle, aracı kurumların daha çok müşteriye sahip olabilmek için, müşteri beklentilerini en iyi biçimde karşılayabilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye?de aracı kuruluşların gelişiminin incelenmesi ve yatırımcıların aracı kuruluş seçimini etkileyen unsurların tespit edilmesidir. Bu amaçla, çalışmada öncelikle finansal piyasalar üzerinde durulmuş; bu kapsamda para ve sermaye piyasalarının tüm unsurları ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Ardından, aracı kuruluşların sermaye piyasaları içindeki yeri ve öneminin ortaya konulabilmesi için, çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler, istatistikler ve diğer veriler incelenmiş ve bunlarla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde, yatırımcılara uygulanan kapsamlı bir anket vasıtasıyla veriler toplanmış, bu verilere faktör analizi yapılmak suretiyle de, yatırımcıların aracı kurum seçimini etkileyen faktörler ortaya konulmuştur. Belirlenen bu faktörlerin aracı kuruluşlar tarafından dikkate alınması halinde, hem aracı kuruluşlar müşteri memnuniyetini daha iyi bir biçimde yerine getirebilecek, hem de bu kuruluşlar sektördeki rakiplerine göre hizmetlerini daha kaliteli bir biçimde sunabilme fırsatı elde edebileceklerdir. ANAHTAR SÖZCÜKLER Sermaye Piyasası, Aracı Kuruluşlar, Yatırımcı, Faktör Analizi
Özet (Çeviri)
Intermediary institutions, with respect to their functions, have an important place in the capital markets. Factors that affect investors? preference about selecting intermediary institutions, which operate in the financial systems, is a matter of great importance. Because of the growing competition and to have more and more customers, intermediary institutions should meet customer?s expectations in the best possible way. The purpose of this study, investigation of the development of intermediary institutions in Turkey and revealing factors that influencing the investors? choice of intermediary institutions. For this purpose, role and importance of intermediaries in the capital markets have been examined with information obtained from various sources. Then, the factors influencing the investors? choice of intermediary institutions have been explained by collecting the data through a questionnaire applied to investors and practicing factor analysis. In the application part of the study, data were collected through a comprehensive survey applied to investors as well as the factors that affect the investors choice of intermediary institutions have been introduced by using factor analysis. If these designated factors are taken into account by the intermediary institutions, not only intermediary institutions will fulfill the customer satisfaction in a beter way, but also these organizations will be able to offer better quality of services compared to its competitors in the industry. KEYWORDS Capital Market, Intermediary Institutions, Investor, Factor Analysis