Karabük'te üniversite algısı: Karabük Üniversitesi örneği
Perception of University in Karabük: The case of Karabük
- Tez No: 327421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM SAĞIR, PROF. DR. H. MUSA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karabük Üniversitesi, 2007'den 2012 yılına kadar Karabük'te ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan önemli değişimlere yol açmıştır. Bu değişimlerin en belirgin özelliği, karşılıklı etkileşimler şeklinde devam etmesidir. Bu etkileşimler, üniversite-kent, öğrenci-kent, üniversite-toplum ve öğrenci-toplum şeklinde dört farklı alanda ortaya çıkmaktadır. Bu etkileşimler aynı zamanda bir ?bütünleşme? süreçlerini de yansıtmaktadır. Bu bağlamdan hareketle hazırlanmış bu tez çalışması, ?üniversite-kent? ve ?üniversite-toplum? etkileşimine odaklanmış, diğer iki alanı kapsam dışında bırakmıştır. Üniversite-kent etkileşiminde temel amaç, bir üniversitenin kentte fiziksel ve sosyal olarak oluşturduğu alanların tespit edilmesidir. Üniversite-toplum etkileşiminde temel bağlam ise bir üniversitenin kurumsal olarak toplumda algılanma biçimlerinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evreni Karabük merkez ve Safranbolu merkez mahalleleri olarak belirlenmiştir. Örneklem alanı ise ?100. Yıl Mahallesi, 5000 Evler Mahallesi, Safranbolu Merkez Mahalleleri (Atatürk Mahallesi, Emek Mahallesi), Karabük Merkez Mahalleleri (Yeni Şehir, Yeni Mahalle, Kayabaşı, Bostanbükü), 200 Evler? olarak sınırlandırılmıştır. Araştırmanın bu mahalleler ile sınırlı tutulmasındaki temel neden, öğrencilerinin buralarda yoğun olarak ikamet etmeleri olmuştur. Araştırmada kapalı uçlu sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. Çalışmada karşılaşılan en önemli sonuç, Karabük Üniversitesi'nin kısa sürede kentte geniş bir alanda oluşturmuş olduğu olumlu algıdır. Karabük üniversitesine yüklenen toplumsal algı; ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel alanlarda ortaya çıkardığı değişimlerin yorumlanması biçiminde sonuçlara yansımıştır. Karabük Üniversitesi'nin Karabük'te 5 yıllık sürede oluşturmuş olduğu etki alanının tespit edilmesi, araştırmanın temel özelliğini yansıtmaktadır. Araştırmanın Karabükte yapılmış ilk çalışma olması bakımından da literatür için önemli bir katkıdır.
Özet (Çeviri)
Karabuk University has led to significant changes in economic, social and cultural aspects in Karabuk since 2007 until 2012. The most prominent feature of this changes has been continuing in the form of mutual interactions. This interactions, university-city, the student-city, university-community and student-community manifests itself in four different areas. These interactions also reflects an“integration”process at the same time. In this context the thesis has been focused on the interaction of ?university-society? and ?university-urban?; other two areas left out of scope. The main aim of university-city interraction is that identifying the formed physical and social areas in the city. the main point of the University-community interaction, is to determine the perception of the university as an institution in the society. The Central neighborhoods of Safranbolu and Karabük Central has been identified as the universe of research.The sample zone is limited (100. Yıl, 5000 Evler, Atatürk, Emek, Yeni Şehir, Yeni Mahalle, Kayabaşı, Bostanbükü, 200 Evler). The main reason of limiting those neighborhoods was that the students inhabit intensively around here. This study has been applied to a survey of closed-ended questions. The most important result of this study is that Karabük University have created a positive perception in the city. The social perception of the Karabuk University has reflected in the results in form of interpretation of changes that economic, social, cultural and scientific fields. The effect of Karabuk University created in a 5-year period in Karabuk reflects a basic feature of this study. The research is the first work done in Karabuk that?s why it is an important contribution for litterateur.