Şeyh Abdurrahman Eş-Şâvirî ve Nehcu'n-Necâh Fi Âhkâmi'n-Nikâh adlı eserinin fıkhi açıdan değerlendirilmesi
Sheikh eş-Shaviri and assessment of his book Means of Salvation in the Provisions of Wedding
- Tez No: 327431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Aile toplumun temelidir ve nikâh akdi ile kurulan bir kurumdur. Her toplumun ve hukuk sisteminin bir aile anlayışı vardır. Biz bu çalışmamızda Güneydoğulu bir âlim olan Şeyh Abdurrahman eş-Şâviri?nin hayatı, ilmi şahsiyeti ve İslam aile hukukunda evlenme ile ilgili konuların yer aldığı ?Nehcu?n-necâh fi âhkâmî?n-nikâh? isimli eserin ilmi kritiğini yapmaya çalıştık.Ayrıca çalışmamızda eş-Şâvirî?nin eserinde yer alan nikâhla ilgli nikâh akdinde kullanılan lafızlar, küçüklerin evlendirilmesi, evlilikte denklik ve evlenmede velâyet gibi bazı önemli konuların günümüz açısından bir değerlendirmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
Family is the basis of the society and marriage is an establishment, established by agreement. Each society and judicial system has a family concept. In this study, we tried to introduce the work ?Nehcu?n-necâh fi âhkâmî?n-nikâh (Means of Salvation in the Provisions of Wedding)? which contains the life, scientific personality of Sheikh Abdurrahman eş-Shaviri a scholar from southeastern of Turkey and contains the topics about the marriage in the law of İslâm.Also in this study, we evaluated such importand topics in eş-Shaviri?s work as the words used in marriage agreement, the marriage of petties, equivalence in marriage, custody in marriage