İsrail'de toplumsal yapı; evlilik ve aile
Social framework in Israel; marriage and family
- Tez No: 327464
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KÜÇÜKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada İsrail?de yaşayan Yahudilerin toplumsal yapısı, evlilik ve ailekonuları mevcut literatür taranarak ele alınmış, konuya farklı bir açıdan bakılmayaçalışılmıştır.?İsrail?de Toplumsal Yapı; Evlilik ve Aile? adlı araştırmamız beşbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Toplumsal yapı, nüfus, toplumsal ilişkiler,toplumsal tabakalaşma ve toplumsal kurumlar hakkında sosyolojik anlamda temelbilgiler verilerek kuramsal bir giriş yapılmıştır.İkinci bölümde geniş kapsamlı olarak kuramsal açıdan evlilik ve ailekavramları sosyolojik anlamda ele alınmış, evlilik ve aile üzerine bilinmesi gerekliolan kavramlar kısaca açıklanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde; İsrail?in toplumsal yapısı hakkında bilgi vermekhedeflenmiştir. Bu çerçevede göçlerle oluşan İsrail toplumunda Aşkenaziler veSefaradilerin, İsrail toplumunda ve nüfus yapısındaki durumları ele alınmıştır.İsrail?de toplumsal ilişkilerin, toplumsal tabakalaşma ve toplumsal hareketliliğin temeldinamiklerinden olduğu öne çıkarılmıştır. İsrail toplumundaki temel sosyal kurumlarele alınmış ve sonraki bölümlerde evlilik ve aile konularına kısaca giriş yapılmıştır.Dördüncü ve beşinci bölümde; İsrail?de ve Yahudilikte evlilik kurumuincelenmiş, evlilik gerçeğinden hareketle İsrail ve Yahudi ailesini anlamayaçalışılmıştır. İsrail ve Yahudilikte aile konusu ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, İsrail veYahudi toplumu üzerine araştırma yapan bir sosyal bilimci için aile nedir? Sorusunacevap bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, social structure, subjects of marriage, family and women of a nationthat has been frequently mentioned around the world are discussed and a differentperspective into Israeli and Jewish society has been tried to get. The research titled ?Socialstructure in Israel; marriage, family and women? is composed of five chapters. In thefirst chapter, a theoretical introduction is made by giving basic information about socialstructure, population, social relations, social stratification and social institutions insociological means.In second chapter, concepts of marriage, family, and women are discussed from acomprehensive theoretical perspective in sociological means, and concepts that need tobe known and are related to marriage, family, and women are tried to be defined.In third chapter, the aim is to present information on Israel social structure.Within this scope, Ashkenazi and Sephardi Jews in Israeli society which is formed byimmigrations and situations of those in Israeli society and population data are discussed.It is highlighted that social relations in Israel are the main dynamics of socialstratification and social mobility. Main social institutions in Israeli society are addressed,and subjects of marriage, family, and women are briefly led in following chapters.In fourth and fifth chapter, conjugal union in Israel and Judaism is analyzed andIsraeli and Jewish families are tried to be rumbled with reference to truth ofmarriage.Topic of marriage in Israel and Judaism is discussed in detail, and thefollowing question is tried to be answered: what is family for a social scientist whoconduct research into Israeli and Jewish society?