On the relationship between images and words and their relation to body and perception
İmgeler ile kelimelerin ilişkisine beden ve algı çerçevesinden bir bakış
- Tez No: 327497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KAYA, DR. ÖZLEM ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarih öncesi çağlarda duvara işlenen im tarih sürecinde çatallandı. Bu çatallanma sonunda kelime ve imge oluştu. İmgeler el üstünde tutulurken, kelime yavaş yavaş imgeyle bağını kopardı.Bu çalışma imgeler ve kelimeler arasındaki ilişkiyi, algı ve beden ile olan bağlantısı üzerinden araştırmaktadır. İmge ve kelime ayrılığının nasıl oluştuğunu, beden ile yazı yazma arasındaki bağlantıyı araştırmakta ve Modern Sanat'ın bu konuya yaklaşımlarını incelemektedir.Bu çerçevede tez, yapmış olduğum sanat işi üzerinden, imge ve kelime arasındaki ayrılmaz ilişkinin bedenin temel varoluşuna tekrar bağlanarak somutlaştırılabileceğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prehistoric man created a mark and throughout the history this mark evolved and bifurcated into two: a word and an image. While images were cherished, words were set apart from images.This thesis attempts to look at the relationship between images and words through seeking their connection to perception and body. It investigates how image-word dichotomy occurred and how this dichotomy obscured the connection between writing and body. The thesis also examines different approaches to overcome this phenomenon in the context of Modern Art.By examining my artwork within this framework, it argues that it is possible to embody the inseparable relationship between images and words through reconnecting with the body?s primordial existence.