A story of interior architecture: Emergence & early educational implementations in Turkey
İç mimarlığın Türkiye'deki serüveni: Ortaya çıkışı ve ilk eğitim uygulamaları
- Tez No: 327498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de iç mimarlık eğitiminin ayrı bir uzmanlık alanı olarak ortaya çıkışı, Güzel Sanatlar Akademisi bünyesinde Dahilî Tezyinat Atölyesinin ve Tatbiki Güzel Sanatlar Okulunda Mobilya ve İç Mimarlık Bölümünün kuruluşuna dayanmaktadır. Bu tez, eğitimin ilk olarak verildiği bu kurumları mercek altına alarak, iç mimarlık eğitiminin erken dönemlerdeki gelişim süreçlerini incelemektedir. Tarihsel çalışma, iç mimarlık eğitiminin başlangıcından, yüksek öğretim kurumlarında yaygınlaşmaya başladığı 1980'li yıllara kadarki dönemde öne çıkan unsurları tespit etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki gelişmelerin uluslararası bağlamla ilişkisini analiz etmektedir. Bu tez, iç mimarlık eğitiminin Türkiye'de ortaya çıkışı ve gelişimi ile ilgili araştırmalara katkıda bulunmakta, iç mimarlığın dünya ölçeğindeki gelişiminin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of interior architecture education as a discrete area of expertise in Turkey can be traced back to the establishment of interior decoration atelier in the Academy of Fine Arts, and the Department of Furniture and Interior Architecture in the State Applied Fine Arts School. This thesis explores the early processes of interior architecture education in Turkey by examining these first institutions providing education in the field. It entails historically grounded research in order to detect the issues that have come forward from its beginnings to the 1980s, when the field began to proliferate in higher educational institutions in the country. Furthermore, it analyzes how the Turkish experiences relate to the international context. This thesis contributes to the investigations on how interior architecture education emerged and developed in Turkey, and enriches our understanding of the field globally.