Tuhfe-i Nâilî metin ve muhteva II. cilt S. 1000-1263
Tuhfe-i Naili text content II. issue page 1000-1263
- Tez No: 327513
- Danışmanlar: PROF. DR. ÂLİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 623
Özet
Tuhfe-i Nâilî, Türk Edebiyatı'ndaki tezkirecilik geleneğinin XX. yüzyıldaki son ve önemli örneklerinden biridir.Tuhfe-i Nâilî'nin müellifi olan Mehmet Nâil Tuman, eserini şuara tezkireleri başta olmak üzere 75 farklı kaynaktan yararlanarak hazırlamıştır. Mehmet Nâîl Tuman, şairlerin kısa biyografilerini alfabetik sıra ile vermiştir. Tuhfe-i Nâilî'deki bazı şairlerin adları hiçbir kaynak eserde geçmemektedir. Mehmet Nâil Tuman, bu şairleri, kütüphanelerde bulunan dîvânlarını inceleyerek belirlemiş ve eserine eklemiştir. Biyografilerde özellikle şâirlerin isimlerini ve mahlaslarını, meslek ve görevlerini, eserlerini, doğum-vefat târîhlerini ve yerlerini belirtmiştir. Kaynaklarda rastladığı yanlış bilgiler var ise bunları düzeltme yoluna gitmiştir. Şâirlerin şiirlerinden örnekler vermiş, şâirlerle ilgili bilgi aldığı kaynakları cilt ve sayfa numarası vererek belirtmiştir. Böylece bu sahada araştırma yapacak kişilere önemli bir kolaylık sağlamıştır.En geniş basımı iki cilt halinde Cemal Kurnaz ve Mustafa Tatçı tarafından 2001 yılında tıpkı basım olarak yayına sunulmuş olan Tuhfe-i Nâilî'nin I. cildi Havva Kocaaslan ve Mihrican Odabaşı tarafından, II. cildinin 468-734. sayfaları da Fatma ÖZDEMİR tarafından transkribe edilip metin ve muhtevâ yönünden incelenmiştir. Bu çalışmada ise önceki çalışmalara paralel bir yöntem izlenmiştir. Tuhfe'nin II. cildinin 1000-1263 sayfaları transkribe edilerek; 878 madde metin ve muhtevâ yönünden incelenmiştir. Genel olarak iki ana bölümden oluşan çalışmanın; birinci bölümünde şâirler, doğum yerleri, yaşamış oldukları yüzyıl ve mesleklerine göre tasnîf edilmiştir. İkinci bölümde ise; transkribe edilmiş metin, sonuç ve bibliyografya bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tuhfe-i Naili is one of the last and important examples of traditional biography in Turkish literature in the XX. Century. Mehmet Nail Tuman, writer of the Tuhfe-i Naili, prepared his literary, poets? biography at first position, by taking advantage of 75 different source. Mehmet Nail Tuman gives the poets? short biography in alphabetical sequence. Some of the poets? names in the Tuhfe-i Naili don?t take place in any literary work. Mehmet Nail Tuman designated and added these names to his work by examining Divans in the library. In the biographies, he especially stated poets? names, nicknames and appellations, jobs and duties, literaries, places and dates of birth-death. If he finds any mistakes in the resources, he tried to emendate them. Sampling poets? poem, He stated resources, about writers, by giving page and print number. Thanks to this, he makes things easier to people who will research.First issue of the Tuhfe-i Naili, published the largest facsimile edition by Mustafa Tatçı and Cemal Kurnaz in two issue in 2001, was transcriptased and examined in aspects of text contest by Havva Kocaaslan and Mihrican Odabaşı in 1999 and Fatma Özdemir in 2011. In this study, a parallel study is follewed as in the previous studies. 1000-1263 pages of second issue of Tuhfe was transcriptased and examined 878 title in aspects of text contest. On the whole the study, being two main chapter, first chapter was classified according to poets, their place of birth, century they lived and their jobs. In the second chapter, there are trasncriptased text and bibliography.