İstihdam ve genç işsizlik
Youth employment and unemployment
  1. Tez No: 327514
  2. Yazar: GÜLCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İşsizlik sorunu ülkemiz için giderek büyüyen bir problem haline gelmiştir. Ülkemizde uygulanan ekonomi politikalarının istihdam ve işsizlik sorununun çözümlenmesinde yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır. Bu sebeple, istihdam ve işsizlikle ilgili sorunların çözümünde daha etraflıca davranılmalı ve yani uygulamalara gidilmelidir.Türkiye'de işsizliğin temelini hızlı nüfus artışı oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, istihdam oranının, işgücü katılım oranının ve işgücü eğitim oranının düşük olması, istihdamın tarım sektörü ağırlıklı olması, eksik istihdam, kayıtdışı istihdam, gizli işsizlik gibi faktörler de işsizliğin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Yine kadın- erkek işgücü ve istihdamı arasındaki orantısızlık, her bölgenin gelişmişlik düzeyinin farklı olması da ülkemizde işgücü piyasasının temel sorunları arısında yer almaktadır.İşsizlik tüm dünya ülkeleri için bu kadar önemli bir olguyken, işsiz kalan kesim içerisindeki en büyük payın gençlere ait olduğunu söylemek gerekir. Bireylerin bu en verimli dönemlerinde işsiz kalması hem kendilerini birçok yönden olumsuz etkilemekte hem de ülke ekonomisi için önemli kayıplara yol açmaktadır. Genç işsizlerin içerisinde kadın işsizlerin oranının daha yüksek olması da dikkat çekmektedir. Yine genç işsizler içerisinde eğitimli işsizlerin payının yüksekliği de dikkat çekmektedir. Bu da göstermektedir ki ; artık iş sahibi olabilmek için eğitimli olmak da yeterli gelmemektedir. İşsizlikle ilgili yapılan tüm araştırmalar şunu göstermektedir; işsizlik tüm dünyada vardır; fakat işsiz olan kesim özellikle gençlerden meydana gelmektedir.Genç işsizliğin temelinde birçok problem yatmaktadır. Genel anlamda işsizliğin nedenleri, özel anlamda genç işsizliğin de temel nedenlerini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra gençlerin çalışmaya karşı tutumları ve işverenlerin genç işçilere karşı tutumları da genç işçilerin çalışma hayatını etkileyen önemli nedenler arasında bulunmaktadır. Bildiğimiz gibi birçok işveren eğitim seviyesine bakmaksızın genç işçi yerine deneyimli, tecrübeli işçileri tercih etmektedir.Çalışmamızda istihdam konusuna, genel anlamda işsizlik ve özel anlamda genç işsizlik konusuna değinildi. Genç işsizliğin nedenleri ve yarattığı önemli sorunlar üzerinde duruldu. Son olarak işsizliğin önlenmesine dönük öneriler sunulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Unemployment has become a growing problem for our country. Economic policies being implemented in our country have come out to be incapable of resolving the problem of employment and unemployment. In the solution of employment and unemployment, it should be treated more thoroughly and new applications should be come into use.The main reason for the failure in the labor market is the rapid population growth. In addition, factors such as; the low rate of employment, labor force participation and low level of labor force education, employment?s being mostly engaged with agricultural sector, underemployment, informal employment and hidden unemployment are among the notable reasons of the unemployment. Also, the disparity between men and women labor and employment, the difference between the development levels of each region are among the main issues of labor market.As unemployment is such an important matter of fact for all countries; it is a sad state of affairs for all countries to know that youngs are the majority of the unemployed ones. As is known, the most active and the most productive period of human life is the period of youth. Unemployment of individuals in their most productive periods both influences themselves negatively in most ways and is a great loss for the economy?s of country. In young unemployed, the higher rate of female unemployment is also remarkable. Again in young unemployed, the high rate of educated unemployment is another remarkable point. This fact demonstrates that being educated is not enough to have a job anymore. All the researches done about unemployment prove that unemployment is all over the world but it is especially youngs that are unemployed ones.A lot of trouble lies in the basis of youth unemployment. The general reasons of unemployment constitute the special main reasons of youth unemployment. In addition, youngs? attitudes towards working and also employers? attitudes towards young workers are significant reasons affecting the working lives of the youngs. As we mentioned in the study, many employers prefer experienced workers to young workers regardless of level of education.In our study, we mentioned about the issue of unemployment in general and the issue of youth unemployment in a special sense in the matter of employment. We focused on the reasons of youth unemployment and serious problems created by it. Finally, we presented our recommendations that may contribute to some extent in the prevention of unemployment.