Osmanlı İmparatorluğu'nda darlık ekonomisi ve kıtlıklar: 1560-1660
The exiguity economics and the famines in the Ottoman Empire: 1560- 1660
  1. Tez No: 327520
  2. Yazar: ZAFER KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun on altıncı yüzyılın ikinci yarısı ile on yedinci yüzyılın ilk yarısında yaşadığı ekonomik sıkıntılar iaşe konusunda darlık ve kıtlıklar yaşanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada sözü edilen dönemde imparatorluğun yaşadığı işte bu darlık ve kıtlık sorunları incelenmiştir. Beş bölüme ayrılan araştırmada öncelikle iaşe krizlerinin doğal ve beşeri nedenleri ve bu krizlerin etkisini artıran unsurlar ile devletin ve halkın aldığı önlemler araştırılmıştır. Son olarak yaşanan bu sıkıntıların sosyo-ekonomik ve kültürel sonuçları değerlendirilmiştir.Çalışmada söz konusu döneme ait arşiv dokümanları ve ana kaynaklardan elde edilen veriler ile alanda daha önce yapılmış olan araştırmalar birlikte ele alınmıştır. Bu anlamda Osmanlı toplumunun incelenen dönemde Avrupalı çağdaşları gibi ciddi iaşe krizlerine düştükleri görülmüş ancak bunlara karşı gerek resmi makamların gerekse toplumun kendi çözüm arayışlarına ara vermeden devam ettikleri anlaşılmıştır. Yaşanan krizlerin büyük iktisadi ve sosyolojik çöküşlere neden olmamasında bu çabaların önemli rolünün olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The economic troubles of the Ottoman Empire caused exiguity and famines about the subsistence in the second part of the sixteenth and the first part of the seventeenth centuries. In this study these exiguity and famine problems were investigated at the mentioned era. Firstly in this research which is separated five parts the natural and human causes of these nourishment crises and the factors those increased the effects of the crisis as well as the precautions get by the state and people were investigated. Finally the socio- economic and cultural results of these problems were evaluated.In the study the data get from the archive documentaries and main sources of the mentioned era and dealt with the researchers which were made before in this field. At this mean it was seen that the Ottoman people fallen in the serious nourishment crisis like its European contemporaries but it was also understood that both the officials and the people continued to look for their own solution without break. It can be said that these efforts had big effect on why these crises had not caused the big economic and social declines