II. Mahmud devrinde Osmanlı İmparatorluğu'nda istihbarat faaliyetleri
The intelligence activities in the era of the Mahmud II. in the Ottoman Empire
- Tez No: 327521
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 502
Özet
Bu çalışmada II.Mahmud döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nda yürütülen istihbarat çalışmaları ele alınmıştır. Bu çalışmalar askerî, diplomatik ve iç istihbarat olmak üzere üç ana bölümde incelenmiştir. Ayrıca önceki devirlere ait bilinenler az olduğundan Osmanlı istihbaratı hakkında geniş bir tarihçe kısmı oluşturulmuştur. Arşiv malzemelerinin yanında Osmanlı kronikleri ile yazmalar istifade edilen ana kaynaklardır. Bunların yanında konuyla alakalı yerli ve yabancı dilde hazırlanmış araştırma-inceleme eserlerden de istifade edilmiştir.Bu çalışmanın temel amacı Osmanlı istihbaratına ilişkin bilinenlerin artmasına katkı sağlamaktır. Bunun yanında II.Mahmud ve bürokratlarının Osmanlı İmparatorluğu'nu yıkımın eşiğinden alma ve bunu başardıktan sonra imparatorlukta bir canlanma sağlama gayretlerinde istihbarat faaliyetlerinden ne ölçüde yararlandıklarını tespit edebilmek de çalışmanın amaçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the intelligence activities in the era of the Mahmud II in the Ottoman Empire was investigated. These activities were examined in three parts those include military, diplomatic and domestic intelligence. Besides owing to the information about the previous eras is insufficent, a wide brief history was constituted about the Ottoman intelligence. The manuscripts and the Ottoman chronicles are the main benefited sources as well as the archive documentaries. Meanwhile, the investigation and examination studies about the topic which are legal and foreign languages were also benefited.The main aim of this study is to make cotribution to the information that related with the Ottoman intelligence known before. Meanwhile in what extent Mahmud II. and his bureaucrats benefited from the intelligence activities while they were saving the Empire from the threshold of the death and achieved that while they were trying to provide a resurgence in the Empire.