Total larenjektomide trakeoözofageal fistül ile konuşma protezi uygulaması ve özofageal konuşma ile kıyaslanması
Tracheoesophageal puncture and voice restoration with prosthesis after total laryngectomy and its comparison with esophageal speech
  1. Tez No: 32756
  2. Yazar: AHMET TATARAĞASI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
45 ÖZET Total İaren jektomiden sonra ses restorasyonu larenks cerrahının karşılaştığı en önemli problemlerden birisidir. Bu problemi çözmek için sonuçları tartışmalı olsa da Özofagial konuşma, artifisyel larenks ve değişik cerrahi müdahaleler uygulanmıştır. Hangi metod uygulanırsa uygulansın; larenjektomize hastaların sıklıkla karşılaştığı psikolojik, sosyal ve ekonomik sonuçların önlenmesi için konuşmanın çabuk ve etkili rehabilitasyonu esastır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Kliniğinde, ses restorasyonu için trakeoözofagial fistul oluşturulması işlemi uygulanan bir grup hastada yapılan testlerde elde edilen sonuçlar özofageal konuşması olan hastalarla kıyaslanmıstır. Bu teknik, onkolojik tedaviye herhangi bir kısıtlama getirmemesi yanısıra diğer metodlarla konuşmayı ögrenemeyen hastalarda total İaren jektomiden sonra ses restorasyonu için başarılı bir metod olarak gözükmektedir. Ayrıca özofageal konuşmaya göre daha effektif bir konuşma sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SİÜSM ANDTOTAL ANI) ITS Voice restoration after total laryRg^ctoroy is öne of the laajor probletBS "acing the laryrıgeal surgeon. Despite their respective tıse reıaains controversial; ssoplıageal speech, the ârtificiai Iaryn>: aııd varioııs Siirgical procedtıres are ıısed *o solve this probleM* ftlıatever method is usec!; rspid and effective rehabilitation of the speech is critical to avoidîng the psychological, socia.1 aıd econoroic consequences frequently esperienced by the laryngectoıaized person. in Ankara University, Faculty of Medicine ENT Departaıent, the restılts of :racheoesophageal puncture procedure that is perfor^ted to restorate volce iîi a iroup of total iaryııgectoııees have been compared with the patients who developed jsophageal speech. Beside the advantage of no restriction on oncologic therapy, this technique seens to be an effective oethod for voice restoration after total laryngectooy even in patients who have failed to learn other fonns of speech, Uso, a more effective speech than esophageal speech is supplied by this Leclırdque,