Farengeal nörektomi yapılan ve yapılmayan total larenjektomili hastalarda farengoösefageal segment basınçlarının karşılaştırılması
Comparison of pharyngo esophageal segment pressures in total laryngectomized patients with and without pharyngeal neurectomy
  1. Tez No: 88817
  2. Yazar: ÖVGÜ ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖYBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
56 VI. ÖZET Total larenjektomi sonrası ses restorasyonu için ösefageal konuşma, elektrolarenks, trakeoösefageal şant, trakeoösefageal protezler gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başarısında farengoösefageal segment basmcınm önemi büyüktür. Daha sonra ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi için farengoösefageal basmcm düşürülmesi gerekmektedir. Bunun için de ilk operasyonda yapılan farengeal nörektomi ya da farengeal miyotomi hastayı ikinci bir operasyondan koruyan yöntemlerdir. Farengeal nörektominin farengoösefageal basmca etkisini araştırmak için Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalında 1994-1999 yıllan arasında total larenjektomi yapılan 20 hastaya beraberinde farengeal nörektomi yapılmış, 25 hastaya ise farengeal nörektomi yapılmamıştır. Bu iki hasta grubunun farengoösefagel segment basınçları karşılaştrnlmıştır. Bütün hastalarda postoperatif 10. günde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü Motilite Laboratuvannda 4 kanaldan basmç ölçebilen kateter ile manometrik inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
57 VH. SUMMARY For the voice restoration after total laryngectomy several metods such as esophageal speech, electrolarynx, tracheoesophageal shunt, tracheoesophageal prosthesis have been used. High pharyngoesophageal segment pressure is an important factor which affects the success of these method. For the prevention of problems which may be encountered later, pharyngoesophageal pressure should be diminished. Pharyngeal myotomy or pharyngeal neurectomy performed in the first operation are two surgical techniques for avoidance the patients from second operation. In order to investigate the effect of pharyngeal neurectomy on pharyngoesophageal pressure, total laryngectomy has been performed together with pharyngeal neurectomy in 20 patients and without pharyngeal neurectomy in 25 patients between 1994-1999 in the ORL Department of Gazi University Faculty of Medicine. Pharyngoesophageal segment pressures were compared in these groups. In all patients manometric evaluation was carried out with 4 channel pressure measurement cathater on 10th postoperative day in gastrointestinal motility laboratory. Average pharyngoesophageal segment pressures were 12.82mmHg ±6.11 in the group with pharyngeal neurectomy and 17.40mmHg ± 6.72 in the group without pharyngeal neurectomy.