Sosyolojik açıdan din sanat ilişkisi: Nevşehir örneği
The relation between religion and art from the sociological aspect: A sample from Nevşehir
  1. Tez No: 327583
  2. Yazar: RABİA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, Sosyolojik Açıdan Din ve Sanat ilişkisi incelenmiştir. Tarihi bir gerçek olarak din ve sanat birbirini etkileyen iki önemli olgudur. Din ve sanatın birleşim noktasının inanç ve duygu oluşu tarihi süreç içerisinde her iki olguyu aynı platforma taşımış ve kültürel değerlerin oluşmasına neden olmuştur.Nevşehir Göreme Açık Hava Müzesinde yer alan Karanlık Kilise ve Nevşehir Damat İbrahim Paşa Külliyesi içerisindeki Kurşunlu Camii çalışma konusu olarak seçilmiştir. Nevşehir ilindeki bu iki dini mekân ve buralardaki resim ve süslemeler sosyolojik bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir. Dini inanç ve değerlerin sanatı etkilediği gibi sanatın da dini algılamaları etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between religion and art has been researched. In the course of history religion and art have always been two important phenomena which affect each other. Since belief and emotion are the common points of religion and art, they met in many platforms and formed cultural values throughout history.Dark Church, in Nevşehir Göreme Open Air Musuem, and Kurşunlu Mosque ,in Nevşehir Damat İbrahim Paşa Complex, have been chosen as the subject of the study. These two religious places and the pictures and the decorations there have been approached from a sociological point of view. As a result, it is observed that while religious beliefs and values affect art, the vice versa can also be possible.