Pious endowments and land in the seventeenth century Ottoman Empire: The Vakf of Şeyhülislam Feyzullah Efendi
On yedinci yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda vakıf ve arazi: Şeyhülislam Feyzullah Efendi Vakfı
  1. Tez No: 327615
  2. Yazar: ÖZGEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EUGENİA KERMELİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nde toprak sistemi ve mülkiyet ilişkilerinin dönüşümü çerçevesinde, Şeyhülislam Feyzullah Efendi'nin kurduğu vakıflara ait Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'nde bulunan birinci el kaynakların analiz ve değerlendirilmesini içermektedir. Şeyhülislam Feyzullah Efendi'ye ait vakıflar ele alınırken, 17. yüzyılın son döneminde Osmanlı İmparatorluğu toprak sisteminde meydana gelen dönüşümlerle ilgili birinci el kaynaklar ele alınmıştır.Bu minvalde, öncelikle Feyzullah Efendi'nin siyasi gücü ve sonrasında Osmanlı toprak sistemi bağlamında önem arz eden vakfiyeleri ile temliknamelerinin analiz ve değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the context of land system and transformation of property relations in the Ottoman State, this study is an analysis and evalution of the primary sources belonging to the vakfs of Şeyhülislam Feyzullah Efendi which are avaliable in the Archives of General Directorate of Foundations. While focusing on the vakfs of Şeyhülislam Feyzullah Efendi, I have discussed the primary sources related to the transformations of the land system in the late 17th century Ottoman Empire.In this manner, I have, firstly, attempted to understand the political power of Feyzullah Efendi and then, analyse and evaluate his vakfiyes and temliknames which are important in the context of Ottoman land system.