Türkiye'de kamu ve özel sektörde ücret farklılıklarını belirleyen etmenler: Kantil Regresyon Yaklaşımı
Factors determining the public and private sector wage differences in Turkey: Quantile Regression Approach
  1. Tez No: 327632
  2. Yazar: ORKUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin emek piyasasındaki temel sorunlardan birisi, ücret farklılığıdır. Oluşan ücret farklılıkları ayrımcılıktan ve sömürüleşmeden kaynaklı olabildiği gibi bireylerin almış oldukları eğitim, deneyim ve diğer sosyo-ekonomik faktörlerden de kaynaklı olabilmektedir. Beşeri sermaye odaklı ücret farklılığı, temelde bireyin almış olduğu eğitim düzeyi ve elde ettiği deneyimden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında bireyin medeni hali, seçtiği meslek, çalışma şekli, kır/kentte olması, bulunduğu coğrafi bölge gibi literatürde de genişçe yer bulan değişkenler, ücret farklılığına neden olmaktadır. Bu çalışmada amaç, Temel İnsan Sermayesine dayalı olarak, emek piyasasında oluşan ücret farklılıklarını sektörel, cinsiyet ve bölgesel bazda incelemektir. Bu amaçla, Türkiye İstatistik Kurumu?nun 2011 yılı Hanehalkı İşgücü Anketi Mikro Veri seti kullanılarak, Türkiye?de oluşan ücret farklılıkları Temel İnsan Sermayesi Teorisi çerçevesinde En Küçük Kareler (OLS) Yöntemi ve Kantil Regresyon (QR) Yaklaşımı ile karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, Türkiye?de erkeklerin kadınlara, kamu çalışanlarının özel kesime, kenttekilerin kırsaldakilere göre daha fazla ücret aldığı söylenilebilmektedir. Aynı şekilde evlilerin bekârlara, üniversite mezunlarının diğer öğrenim gruplarına, kanun yapıcılar, üst düzey idareciler ve müdürler diğer meslek gruplarına göre daha fazla ücret almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
One of the main problems of the labour markets in developing countries like Turkey is the wage differential. The wage differential arises from not only discrimination and exploitation but also the education and experience of the individuals and the other socio-economic factors. Human capital oriented wage differential basically stemmed from the education level and experience gained by the individual. Apart from that, the variables takes place extensively in literature like the marital status, profession, the way of work, being either rural or urban area and geographical region of the individual causes wage differential. The purpose of this study is to examine the wage differentials arose in the labour market due to the Basic Human Capital on the sectorel, gender and regional basis. For this purpose, the wage differentials in Turkey is comparatively analyzed with the Ordinary Least Squares (OLS) Method and the Quantile Regression (QR) Approach within the scope of Basic Human Capital Theory by using the TURKSTAT?s Household Labour Survey Micro Data Set of 2011. In the light of the findings, it can be said that men compared to women, public employees compared to private sector employees and people in the urban area compared to people in the rural area gets higher salary. Similarly, married compared to single, university graduates compared to other education groups and legislators, senior officials and managers compared to other occupational groups gets higher salary.