A study on the evaluation and the development of computerized essay scoring rubrics in terms of reliability and validity
Yazma becerisi puanlama rubriklerinin güvenilirlik ve geçerlilik açısından değerlendirilmesi ve geliştirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 327641
  2. Yazar: HASAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Zirve Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu?nda orta ve ileri orta seviyeler için kullanılan yazma dersi puanlama rubriklerinin güvenilirlik ve geçerlilik açısından değerlendirilmelerini ve geliştirilmelerini araştırmaktadır. Rubrikler içerik geçerliliği ve puanlayıcılar arası güvenilirlik açısından değerlendirilmiştir. Rubriklerin içerik geçerliliklerini ölçmek adına ilk araştırma sorusu olarak beş yazma dersi okutmanının katılımı ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Görüşmenin amacı yazma dersi kazanımları ve puanlama rubriklerinin ne ölçüde birbirleri ile örtüştükleridir. Odak grup, Hazırlık Okulu yazma dersi kazanımları ile rubrik içeriklerinin uyumlu olduğu fakat rubrik maddelerinin tekrar gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulduğu sonucuna varmıştır. İkinci araştırma sorusu için, toplamda 351 C (orta) seviye ve D (ileri orta) seviye öğrenci kompozisyonları rubrik puanlayıcıları arasındaki güvenilirliği ölçmek adına pearson korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları göstermiştir ki; öğrenci kompozisyonları toplam skorlarının pearson korelasyon katsayısı sonuçları 0.01 seviyede C seviye için r= .623 ve D seviye için r= .552?dir. Puanlayıcılar arasındaki tutarlılık düşüktür. Üçüncü araştırma sorusu olarak Zirve Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda kullanılmak üzere yeni bir kurumsal yazma dersi puanlama rubriği geliştirmek için aynı katılımcılar ile bir odak grup görüşmesi daha yapılmıştır. Odak grup ilk iki araştırma sorusu sonuçlarını göz önünde bulundurarak yeni bir yazma dersi puanlama rubriği geliştirmiştir. Yeni geliştirilen rubrik puanlayıcılar arasındaki tutarlılığı ölçmek için pearson korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz için 59 C (orta) ve D (ileri orta) seviye öğrenci kompozisyonları kullanılmıştır. Analiz sonuçları göstermiştir ki; yeni geliştirilen rubriklerde puanlayıcılar arasındaki güvenilirlik mevcut rubriklere göre daha yüksektir. Öğrenci kompozisyonları toplam skorları için pearson korelasyon katsayısı sonuçları 0.01 seviyede r= .848?dir. Sonuç olarak, yeni geliştirilen yazma dersi puanlama rubriği Zirve Üniversitesi Hazırlık Okulu'nda kullanılan mevcut rubriklerden daha güvenilir sonuçlar sağlamıştır. Kurumun kazanımları ve ihtiyaçlarına uyumlu kurumsal bir rubrik olmasının beklentileri karşıladığı ve daha tutarlı sonuçlar sağladığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the validity and the reliability of essay scoring rubrics used for intermediate and upper-intermediate levels at Zirve University English preparatory school. The rubrics were examined in terms of content validity and inter-rater reliability. In order to determine the content validity of the rubrics, a focus group interview was held with the participation of five writing skill instructors as the first research question. The aim was to what extent the writing class objectives and the descriptors of essay scoring rubrics matched each other. The focus group concluded that the rubrics were compatible with the writing class objectives of the preparatory school, but the descriptors of the rubrics needed to be re-designed. For the second research question, totally 351 C (intermediate) level and D (upper- intermediate) level students' essays were analyzed by using Pearson r correlation coefficient in order to see the inter-rater reliability between graders of the rubrics. The analysis results showed that the correlation between graders was low as Pearson r results for total scores of the students? essays were r= .623 for C level and r= .552 for D level at the 0.01 level. As the third research question, one more focus group interview was held with the same participants in order to develop a new institutional essay scoring rubric for Zirve University English preparatory school. The focus group developed a new essay-scoring rubric by taking the results of the first two research questions into consideration. The newly developed rubric was also analyzed by Pearson r correlation coefficient in order to see the inter-rater reliability between graders. 59 C (intermediate) level and D (upper-intermediate) level students' essays were used for that analysis. The analysis results showed that the correlation between graders was higher than the present rubrics as Pearson r results for total scores of the students? essays were r= .848 at the 0.01 level. As a result, the newly developed essay-scoring rubric provided more reliable results than the present rubrics used at the preparatory school. It may be concluded that having an institutional rubric, which is compatible with the needs and the objectives of the institution, meets the expectations and provides more consistent grading results.