Spor yapan ve yapmayan ortaöğretim öğrencilerinin empatik eğilimleri ile saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul ili Bayrampaşa ilçesi örneği
Examination of the relationship between the levels of agression and levels of the emphatic tendencies of secondary education students who do sports and those who do not do sports
- Tez No: 327675
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, spor yapan ve spor yapmayan orta öğretim öğrencilerinin empatik eğilim ve saldırganlık düzeylerinin nasıl olduğu ve bazı değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır.İlişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada, öğrencilerin saldırganlık düzeylerini belirlemek için Kiper (1984) tarafından geliştirilen Saldırganlık envanteri ve öğrencilerin empatik eğilimlerini belirlemek için de Dökmen (1988) tarafından geliştirilen Empatik Eğilim Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmanın evreni 2012?2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bayrampaşa ilçesindeki ortaöğretim okullarındaki spor yapan ve yapmayan öğrencilerdir. Araştırmanın örneklemini ise spor yapan 159 ve spor yapmayan 241 olmak üzere toplam 400 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmanın verilerinin analizinde parametrik dağılımlarda bağımsız gruplar t testi (independent sample t test) ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış, ANOVA analizlerinin anlamlı çıktığı durumlarda homojen varyanslarda Scheffe testi, homojen olmadığı durumlarda Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Ayrıca non-parametrik dağılımlarda Kruskall Wallis H testi kullanılmış, Kruskall Wallis H analizinin anlamlı çıktığı durumlarda ise Mann Whitney-U testi kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre spor yapan öğrencilerin empatik eğilimleri, yıkıcı saldırganlık, edilgen saldırganlık, atılganlık ve saldırganlık toplam puan ortalamaları spor yapmayan öğrencilerden daha yüksektir Bu sonuçlar spor yapan öğrencilerin saldırgan davranışlarının spor yapmayanlara göre daha düşük seviyede empatik eğilimlerinin ise daha yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir.Araştırmanın bulgularına göre örneklem gurubunu oluşturan öğrencilerin empatik eğilim ölçeğinden aldıkları puanlar ile saldırganlık ölçeği alt boyutlarından aldıkları puanlar arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Bulgulara göre empatik eğilim arttıkça spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin yıkıcı saldırganlık, edilgen saldırganlık ve genel saldırganlık düzeyleri önemli ölçüde azalmakta; atılganlık düzeyleri de artmaktadırYine bulgulara göre kız öğrencilerin empatik eğilimlerinin erkek öğrencilerden daha fazla olduğu; yıkıcı saldırganlık, edilgen saldırganlık ve genel saldırganlık davranışlarının ise erkek öğrencilere göre daha az olduğu söylenebilirAnnenin eğitim durumu, hem spor yapan hem de spor yapmayan öğrenci grubunun empatik eğilim ve saldırganlık davranışlarında anlamlı bir farklılığa neden olmamaktadır. Babanın eğitim durumu her iki grupta da saldırganlık davranışlarını belirleyici bir faktör değildir. Ancak babası ilkokul mezunu spor yapan öğrencilerin empati becerileri, babası lise ve üstü eğitim kurumlarından mezun olanlara göre daha düşük seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how the levels of aggression and the levels of the emphatic tendencies of secondary education students who do sports and who do not do sports are and whether they significantly undergo a change or not according to some variable components, is examined.Conducted in accordance with the relational survey model, to determine the levels of aggression of the students Kipler?s (1984) Aggressiveness Inventory and to clarify the emphatic levels of the students Emphatic Tendency Scale developed by Gökmen (1988) were used.The universe of the study contains the students who do and do not do sports in secondary schools in Istanbul Province, Bayrampaşa district during 2012-2013 educational year. The sample of the study is 400 students in total; 159 students who do sports and 241 students who do not do sports.For analyzing the data, in parametric distribution independent groups t test (independent sample t test) and One-Way Analysis of Variance (Anova) were used. When the ANOVA analysisare reliable, in homogenous variances Scheffe test and when the data is not homogenous Tamhane?s T2 test were used. Moreover, for non-parametric distributions Kruskall Wallis H test was used and when the Kruskall Wallis H analysis is reliable Mann Whitney-U test was used.According to the findings of the study, the emphatic tendencies, hostile aggressiveness, passive aggressiveness, assertiveness and general aggression scores of students who do sports are higher than the scores of the students who do not do sports. These results show that the aggressive behaviours of the students who do sports are lower whereas their emphatic tendencies are higher than the ones who do not do sports.It was determined that the relationship between the scores of the students who constitutes the sample group and the scores from the sub-levels of the aggressiveness scale are reliable. Furthermore, when the level of emphatic tendency increases, the levels of hostile aggressiveness, passive aggressiveness and general aggressiveness decrease whereas their assertiveness level decreases.According to the data gathered, it is found that the emphatic tendencies of the girls are higher yet their hostile aggressiveness, passive aggressiveness and overall aggressive behaviours are lower than the boys.The education level of mother does not make a sensible change in emphatic tendencies and aggressive behaviours both fort he students who do sports and who do not. The education level of father is not a determining factor in aggressive behaviours for both groups. Nevertheless, the emphatic skills of the students who do sports and whose fathers are graduated from elementary schools are lower regarding the students whose fathers were graduated from high schools or higher levels of education.