Sürdürülebilirlik perspektifi içinde sosyal devlet yaklaşımı: STK'ların sosyal inovasyon rolü ve yoksullukla mücadelede son modeli
The social state approach within the perspective of sustainability: The role of NGO's in social innovation and son (support on model) in the struggle against poverty
  1. Tez No: 327674
  2. Yazar: SAKİNE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yoksulluk, insanlığın büyük problemlerinden biri olarak dünya genelinde önemsenmekte ve çeşitli bakış açılarıyla çözümler üretilmektedir. Bu çalışmada yoksulluk sorununa sosyal inovasyon yöntemiyle çare önerilmiştir. İnsanlık onurunuönemseyen, girişimciliği ve kalkınmayı destekleyen bu model, devlet, toplum, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını bütüncül olarak ele alıp çözümde ortak ederek işbirliğine dayalı verimli bir sistem oluşturmayı hedeflenmiştir. Araştırmada, yoksulluk kavramına değinilirken yoksulluğun boyutuna da vurgu yapılmış, sivil toplum kuruluşları tarihsel çerçevede açıklanırken sorunları da maddelerle belirginleştirilmiştir. İnovasyon kavramında özellikle çözüm önerimizin üzerinde kurgulandığı sosyal inovasyon ve bu inovasyon türünün bir uygulama örneği olan sosyal işletme yeralmaktadır. Yoksulluğa girişimcilikle çare üreten günümüzkuruluşlarının çalışmaları yurtiçi ve yurtdışından örneklerle ele alınmıştır. Yoksulluğa çözüm üretilmesinde sosyal inovasyona dayalı yeni bir model sunma a?amasında sosyaldevlet yaklaşımındaki son dönem uygulama olan ASDEP çalı?masına yerverilmiştir.Çalışmanın son bölümünde ise yoksulluğa çarede fayda üreteceği düşünülen SON(Support on Network/Ağ Üzerinden Destek) modeli açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being one of the major problems of humanity poverty has been given great importance all over the world and various perspectives have been employed in search of possible solutions. In this study, social innovation is offered as a way out from poverty. Caring about human dignity and putting entrepreneurship and developmental approachto the fore social innovation offers a model that integrates state, society, private sector and NGOs targeting the most efficient and effective ways. Touching upon poverty, different dimensions of the concept have been underlined and explaining the civic society institutions in a historical context the problems that these institutions are facing have been mentioned. In terms of innovation, social innovation and more specifically social business management has been emphasized as an implementation of social innovation.The efforts to overcome poverty with entrepreneurship both in Turkey and elsewhere have been examined. ASDEP as a contemporary model to overcome poverty has been mentioned within the welfare state approach. In the last part of this study Support on Network (SON) has been explained as a social innovation model to seeksolutions to poverty.