Yedinci sınıf Türkçe dersi konuşma eğitiminin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of 7th grade Turkish language speaking education according to teachers' views
- Tez No: 327701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, yedinci sınıf Türkçe dersi konuşma eğitiminin öğretmen görüşleri ve öğretmenlerin sınıf içi uygulamaları doğrultusunda değerlendirilmesidir. Araştırmanın deseni karma yöntemdir. Araştırmanın evrenini Adana ili merkez ilçelerindeki (Seyhan, Yüreğir ve Çukurova) devlet okullarında görev yapan ve yedinci sınıflara giren Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, nicel veri toplama araçlarından anket; nitel veri toplama yöntemlerinden görüşme ve gözlem kullanılarak toplanmıştır. Öğretmenlere uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler, betimsel istatistik tekniklerinden frekans ve yüzde kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan görüşmeler ve gözlemler sonucunda elde edilen nitel verilerin analiz edilmesinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin konuşma becerisine yönelik amaç ve kazanımlara, etkinliklere ve çeşitli çalışmalara, yöntem-tekniklere, ölçme araçlarına, araç-gereçlere, konuşma eğitimine ayırdıkları süreye, karşılaştıkları güçlüklere ve bu güçlüklerin çözüm önerilerine ilişkin görüşleri ve konuşma becerisini geliştirmeye yönelik sınıf içi uygulamaları doğrultusunda 7. sınıf Türkçe dersi konuşma eğitimi değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the Turkish Language Teaching speaking education of 7th grade of according to teachers? views and practices. The research model is mıxed method. The population of the research is the Turkish language teachers teaching 7th graders in state elementary schools in central districts (Seyhan, Yüreğir and Çukurova) of Adana. The data were collected through interwievs and observations which are qualitative data collection methods and through questionnaire which are quantitative data collection tools.The qualitative data which was obtained from the interviews and observations were analyzed with the techniques of content analysis. As the result of the study, teachers? views were gathered on purposes and attainments, activities and several studies, the methods and techniques, materials and tools, measurement and evaluation elements, time, what kind of difficulties encountered in speaking education and proposed solutions for the sspeaking education in the 7th grade Turkish Language Teaching and speaking skills education was evaluated. Also ıt has been set how speaking lessons are given.