Malatya ili Doğanşehir ilçesi halk kültürü araştırması
Malatya province public culture research Doğanşehir district
  1. Tez No: 327728
  2. Yazar: BEGÜM KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİYE ŞENESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 645
Özet
Bu çalışmada Malatya İli Doğanşehir İlçesi doğum, evlenme ve ölüm evrelerinikapsayan geçiş dönemi adetleri ve bunlara bağlı inanışlar, bayram, tören ve kutlamalar,halk mutfağı ve buna bağlı unsurlar, halk bilgisi, oyunlar ve anonim halk edebiyatıürünleri üzerinde durulmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde araştırma; konu, amaç, kapsam ve sınırlar ileçalışmada kullanılan yöntemler dâhilinde ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra araştırmaalanının tarihi, coğrafi, demografik ve ekonomik yapısı ile sosyo-kültürel durumlarıhakkında da bilgiler verilmiştir.Doğanşehir yöresi halk kültürü ile ilgili olan ikinci bölümde geçiş dönemiadetleri ve bunlara bağlı inanışlar, yazılı kaynaklardan yararlanarak Türk Dünyası veAnadolu Türkleri arasındaki inanç ve pratiklerden bahsedildikten sonra sözlü kaynaklarvasıtasıyla edinilen bilgiler doğrultusunda araştırma alanındaki adet ve uygulamalarayer verilmiştir. Aynı şekilde bayramlar, törenler, kutlamalar, halk inanışları, halkmutfağı ve halk bilgisi de hem yazılı hem sözlü kaynaklar ışığında gözler önüneserilmiştir. Bütün bunların sonucunda âdet ve inanışların eski Türk kültürü ile ilişkilerideğerlendirme bölümlerinde tespit edilmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde anonim halk edebiyatı ürünlerine yer verilmiştir. Halkedebiyatı ürünleri biçim ve içerik yönünden de incelemeye tabi tutularak manzum,manzum-mensur ve mensur ürünler olarak sınıflandırılmış, ayrıca seyirlik oyunlara dadeğinilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda Doğanşehir halk kültürünün hem Orta Asya hem deAnadolu inanç ve kültür yapısının izlerini taşıdığı görülmüştür. Bütün bu yansımalariiİslamiyet'in kabulünü izleyen süreçte şekillenerek Doğanşehir halk kültürünüoluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In thisstudy, District of Malatya ProvinceDogansehirbirth, marriageanddeath inthetransitionperiodwhichencompasses the traditions and beliefs, festivals, ceremoniesand celebrations, and the related elements of folk cuisine, public information andanonymous folk literature are mentioned.In the first section of the research subject, the purpose, scope and limits withinthe study methods used have been revealed. In addition, field research historical,geographical, demographic and economic structure and also provides information aboutthe socio-cultural situations. Dogansehirregiontransitionperiod related to folk culturetraditions and beliefs of the second chapter, written sources, taking advantage of thebeliefs and practices among Anatolian Turks and the Turkish World After mentioningthe means of using information from oral sources and applications are one area ofresearch. Likewise, festivals, ceremonies, celebrations, ceremonies, folk and popularcuisine in the light of information also revealed for both written and oral sources. As aresult of all these departments of customs and beliefs that evaluation has tried todetermine its relations with the former Turkish culture.Anonymous folk literatures are the third chapter. People subjected toexamination in terms of form and content of literature are written in verse, verse-proseand prose are classified as products, as well as theatrical games are also mentioned.As a result of thisstudyDogansehir Central AsianandAnatolian folk culture, faith andculture and were carrying the traces of the structure.ivAll these reflections during theperiodfollowingtheacceptance of Islam hascreatedandshapedby popular cultureDogansehir.