The role of TPRS method in teaching vocabulary to the 5th grade primary EFL students
Bütüncül fiziksel tepki yöntemine dayalı hikâye anlatımının 5. sınıf öğrencilerine kelime öğretimindeki rolü
  1. Tez No: 327727
  2. Yazar: DURSUN TÜRKEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen ilkokul 5. sınıf öğrencilerinin, İngilizce kelimeleri bütüncül fiziksel tepki yöntemine dayalı hikâye anlatım metodu yoluyla öğrenmesiyle ilgilenmektedir. Bu çalışmada aşağıda verilen şu sorulara yanıt aranmaktadır:Araştırma sonunda kontrol ve deney grubu öğrencilerinin kelime bilgisinde bir farklılık var mı?Kelime öğretimi için bütüncül fiziksel tepki yöntemine dayalı hikâye anlatımı metodu, deney grubu öğrencilerinin kelime bilgisinde herhangi bir değişiklik yaptı mı?Çalışma boyunca deney grubu öğrencilerinin İngilizce kelime öğrenimine karşı tutumları nelerdir?Öğretmenin kendisinin, deney grubu öğrencilerinin kelime bilgilerinde ve derslere karşı tutumlarında (olumlu ya da olumsuz) herhangi bir etkisi var mıdır?Bu çalışmanın amacı, deneysel çalışma içinde bu sorulara cevaplar bulmaktır. Çalışma, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grubu içermektedir. Bu gruplar, Ceyhan Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Deney grup, İngilizce kelime öğretiminde, bütüncül fiziksel tepki yöntemine dayalı hikâye anlatım yöntemiyle; kontrol grup ise hâlihazırda uygulanan kelime anlatımıyla- tanıma dayalı yöntemle çalışmayı sürdürmüştür.Uygulama döneminin ardından iki grubun performansı, uygulama öncesi ve sonrası verilen testlerin yanıtları doğrultusunda incelenmiştir. Uygulama sonrası testler göstermiştir ki, deney grubu daha iyi bir performans sergilemesine ve daha çok gelişme göstermesine rağmen, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur. Diğer bir deyişle, bulgular; 5. Sınıflara İngilizce kelime öğretiminde bütüncül fiziksel tepki yöntemine dayalı hikâye anlatım yönteminin, hâlihazırda uygulanan kelime anlatımıyla- tanıma dayalı yöntemle aynı etkililikte olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
This specific study concerns itself with the teaching vocabulary items in English lessons to the 5th grade students in primary schools in Turkey through TPR Storytelling instruction. In this respect, our study tries to find out the answers to the following questions:Is there a difference between the vocabulary knowledge of the students? in the experimental and that of the students in the control group at the end of the study?Does the use of TPRS for teaching vocabulary make any change in the vocabulary knowledge of the students in the experimental group?What are the experimental group students? attitudes towards learning vocabulary in English during the study?Does the teacher himself have any influence ?negative or positive- on the students? attitudes towards the lessons and any possible change in the vocabulary knowledge of the students in the experimental group?The purpose of the thesis is to give some answers to these questions within an experimental study. This study comprised two different groups: One was the experimental group and the other was the control group chosen from Ceyhan Atatürk Primary School. The experimental group was exposed to TPR Storytelling instruction, and the control group was exposed to traditional definition-based vocabulary teaching. After a treatment period, the control and the experimental groups? performance was analyzed according to the data obtained from pre-test and post-test. Our post-test analysis showed that although the experimental group did better and progressed more, there was not a statistically difference between our control and the experimental groups. Basically, the experimental group?s scores were higher than the control group but not statistically. In other words, the findings indicated that TPR Storytelling instruction is as much effective as the traditional definition-based vocabulary teaching in teaching English vocabulary to the 5th grade students.