Kur'an'ın ışığında Zülkarneyn kıssası
The story of Dhulqarnain on the light of Qran
  1. Tez No: 327816
  2. Yazar: FATMA KÖKSAL ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Zulkarneyn Kur'an'ın Kehf Suresi 82-96. ayetlerinde İki boynuzlu lakalı bir komutan-yönetici olarak zikredilmektedir. O hem kral ve hem de din adamı özelliğini birlikte taşıyarak Allah'ın yeryüzündeki halifesi olarak fetihler yapmıştır.İki boynuz lakabı ile bilinen Zülkarneyn'in kim olduğu hususunda çeşitli iddialar da bulunulmuştur. Araştırmacılar onun Büyük İskender, Kuruş, I. Dara, Naram-sin vb fetihleri ile meşhur olan krallar olabileceğini iddia etmişlerdir.Ne var ki Kur'ânî ilimler, ne İskender'in ve ne de diğer kralların Zülkarneyn olduğunu sarih olarak belirtmemiştir.Zülkarneyn batıya ve doğuya sefer yapmış, daha sonra ise bir başka yöne muhtemelen kuzeye-yönelmiştir. Burada Ye'cûc ve Me'cûc ile mücadele edip onları, üzerini bakırla kapladığı demir bir set ile hapsetmiştir. Kıyametin alameti olarak bu set Ye'cûc ve Me'cûc diye isimlendirilen kavim tarafından delinerek çıkılacak ve buradan yeryüzüne yayılacaklardır.
Özet (Çeviri)
It is well known that Dhu'l-Qarnayn appears in the Koran Kehf: 82-96, under the name of the Lord of the two horns. He is here a Priest-King, a man who, as God's vicegerent, is master of this world and honoured in the next.Dhu'l-Qarnayn, the Lord of the two horns, is an epithet bestowed by scholars upon Alexander the Great (Iskender), Kyrus, I.Darius and Naram-sin and the other emperors of the world.Unfortunately Alexander and the others cannot be considered as a source of the Koranic narrative.Dhu'l-Qarnayn journeyed to the west and then to the east. Then, he moved to another direction, presumably to the north. There, he jailed Yajuj and Majuj by constructing an iron gate adorned by copper. As the sign of the Resurrection Day, Yajuj and Majuj will make a hole on this gate and quit, and spread to all world.