The effects of 2008 global economic crisis on manufacturing companies listed at Istanbul Stock Exchange: Pre-crisis and crisis comparison
2008 küresel ekonomik krizinin İMKB'de kote olan imalat sanayi şirketlerine etkileri: Kriz öncesi ve kriz dönemlerinin karşılaştırması
- Tez No: 327817
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE SÖZER ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
2008 global ekonomik krizinin etkilerini görmek amacıyla birçok ülkede çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu tez, kriz etkilerinin mikro bazda diğer bir ifadeyle, İMKB'ye kote olan 157 Türk imalat sanayi şirketi üzerinde incelenmesi sebebiyle kriz literatürüne yenilik getirmiştir. Seçilmiş finansal değişkenlerin firma performansına etkilerini görebilmek amacıyla panel veri analizi yapılmıştır. Bulgular, şirketlerin yüksek borçlu olması ve elinde yetersiz nakit olması durumlarında işletme sermayesi ve stok yönetiminin önem kazandığını göstermiştir. Şirket toplam kaynaklarında dış kaynakların (finansal borçlar) oranı arttığında borçların karlılık üzerindeki etkisi büyümektedir. Uzun vadeli finansal borcun karlılık üzerindeki belirgin etkisi, şirketin elinde fazla nakit bulundurması durumunda azalmıştır. Sonuç olarak, elinde fazla nakit tutan şirketler, krizin olumsuz etkileri karşısında daha hazırlıklı olmuşlar ve nakit rezervleri, borç kaynaklı risklere karşı alınan bir önlem görevi üstlenmişlerdir. Krizin şirketler üzerindeki etkileri istihdam açısından da incelenmiştir. 2009 birinci çeyreğinde, göze çarpan bir işten çıkarma gerçekleşmiştir. İstihdamda iyileşme ancak 2010 ikinci çeyreğinde görülebilmiştir. Panel veri analizi istihdam verisi ile de yapılmıştır. Sonuçlar, net borç ve toplam varlıkların çalışan sayısı üzerinde değişikliğe neden olduğunu göstermiştir. Genel sonuç olarak, dikkatli borçlanan, likidite yönetimini iyi yapan ve elinde yüksek nakit rezervi bulunduran şirketler diğer şirketlere kıyasla bu global kriz döneminde daha iyi bir performans sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Several research has been conducted to find out the effects of the 2008 global economic crisis on economy in many countries. This thesis brings novelty to crisis literature as the effects were examined on micro basis, in other words, on 157 Turkish manufacturing firms listed on ISE. Panel data analysis was conducted to see effects of selected financial variables on firm financial performance. The findings say that working capital and inventory management gained importance when the firms had high debt and scarce cash reserves. When the weight of external resources meaning high debt was higher compared to cash flows, their impact was magnified on profitability and vice versa. The underlined effect of long-term financial debt on profitability was diminished when the firm had excess cash in hand. To conclude, firms with high cash holdings seem to be more prepared for the negative effects of the crisis and the cash reserves play a precautionary role against the risks of debt. The effects of the crisis on firms were also examined from the employment perspective. A striking layoff occurred in 2009Q1. The recovery in employment could be seen in the second quarter of 2010. Panel data analysis was also conducted with employment data. The results say that net debt and total assets caused changes in employment. It can be concluded that on general, the performance of firms with conservative leverage policy, good liquidity management and high cash holdings was better compared to other firms during this global crisis.