Türkiye'nin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele politikasının stratejik iletişim yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmesi
An assessment on Turkey's struggle policy againist drug abuse and addiction within the strategic communications approach
- Tez No: 327863
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN MAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, İletişim Bilimleri, Journalism, Drug Addiction and Alcoholism, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Türkiye uzun yıllardır madde kullanımı ve bağımlılığını önleme konusuna büyük önem vermesine hatta bunu bir anayasal görev kabul ederek çeşitli ulusal eylem planları yürütmesine karşın bu konuda istenilen başarıyı elde edememekte, kullanıcı ve bağımlı sayısındaki artışın önüne geçememektedir.Bu kapsamda bu tezde, Türkiye'nin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele konusunda yürüttüğü politikanın iletişim ve medya boyutları, stratejik iletişim yaklaşımı çerçevesinde incelenerek, bu politikanın başarı durumunu saptanmıştır. Bu saptama yapılırken Türkiye'nin üç büyük şehrinin üç farklı bölgesinde toplam üç yüz kişiyle ve basın faaliyetlerinin en önemli merkezi durumundaki İstanbul'da çalışan elli muhabirle yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca ideolojik olarak üç farklı çizgide yayın yapan Hürriyet, Cumhuriyet ve Zaman gazetelerinde yayımlanan madde kullanımı ve bağımlılığına ilişkin haberler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yapılan görüşmeler ve gazete haberlerinden elde edilen verilerin analizi sonucunda; Türkiye'nin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele politikasının stratejik iletişim yaklaşımı açısından başarısız olduğu, bu sebeple mücadele politikasının gözden geçirilmesi ve stratejik iletişim yaklaşımı çerçevesinde yeniden yapılandırılması gerektiği, gerekli önlemler alınmazsa madde kullanımı ve bağımlılığının yakın gelecekte Türkiye'nin en önemli sorunlarından birisi haline gelebileceği sonuçlarına ulaşılmıştır.Anahtar Kelimeler : uyuşturucu/uyarıcı madde, maddenin kötüye kullanımı, madde bağımlılığı, stratejik iletişim,
Özet (Çeviri)
Although Turkey has put, for long, a great emphasis on its fight against drugs and addiction, having even listed it as a constitutional liability and carried out various National Implementation Plans, it is still far from the desired achievement in the field, failing to prevent the increase in the number of the users and addicts.This thesis has evaluated the efficiency of Turkey?s struggle against drug abuse and addiction, examining through the approach of strategic communications, media and communications dimensions of this policy. For the evaluation semi-structured interviews were conducted with 300 people from three different districts of three big cities of Turkey, and 50 reporters working in Istanbul. Furthermore, the news on substance use and addiction, released by three ideologically different newspapers, Hürriyet, Cumhuriyet, and Zaman has been examined through content analysis. Our results have yielded that Turkey?s fight against drug abuse and addiction is not successful in terms of strategic communications approach, and therefore, struggle policy should be revised and restructured according to strategic communications approach, and that unless necessary precautions are taken, substance use and addiction might be one of the most important problems of Turkey in the near future.Key Words : drug/stimulant, drug abuse, drug addiction, strategic communications