Ölüdeniz El Yazmaları ve Yahudi literatüründeki yeri
Dead Sea Scolls and its' place in Jewish literature
  1. Tez No: 327898
  2. Yazar: HALİL TEMİZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz dünyasında, sosyal bilimler alanındaki fikirsel gelişimler dinlerin insanlar tarafından daha çok araştırılmasına neden olmuştur. Özellikle dinlerin kendilerini ifade ettikleri ve ana referans kabul ettikleri kutsal kitapların tarihsel gelişimleri bu araştırmaların temel odağı olmuştur. İşte bu çalışmada Eski Ahit metinlerinin oluşum süreçleri ile beraber erken dönem Hristiyan toplumunun kuruluş aşamalarına denk gelen bir zaman diliminde yazılan ve 1947 yılında İsrail'de bulunan Ölüdeniz bölgesindeki el yazmalarının tanıtımı ve Yahudi literatüründeki yeri anlatılmaya çalışılmıştır. Ölüdeniz el yazmalarının Yahudilik ve Hristiyanlığın geçiş dönemindeki karanlık çağa ışık tutması, Yahudi mezhepleri hakkında bilgiler vermesi ve Masoterik metinle ile olan kısmi uyuşmalar dikkate değer bir durumdadır.Anahtar Kelimeler : Ölüdeniz, Kumran, Yahudi Tarih
Özet (Çeviri)
In today's world, development of idea in social science led people to research more about religions. Especially the main focus of these researches were usually on historical development of holy books which define and are always accepted as a main reference of religions. In this work, as well as explaining the formation processes of the Old Testament, it informed Dead Sea Scrolls, which was written by the time Early Christian Community was in foundation process and was discovered in 1947 in Israel's Judean Desert. In addition the place of Dead Sea Scrolls in Jewish literature subject was included. Attention should be paid to Dead Sea Scrolls which shed light on the dark age while transitioning from Judaism to Christianity. Dead Sea Scrolls gave information about Jewish denominations and had some similarities with Masoterik Texts.Keyword : Dead Sea, Qumran, Jewish History